A study on reservoir filling practices for small earthfill dams
Küçük toprak dolgu barajlarda hazne dolumu üzerine bir çalışma
- Tez No: 772118
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DOÇ. DR. MELİH ÇALAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İlk su tutma, toprak dolgu barajların inşaatının tamamlanmasını takiben karşılaşacağı ilk sınavdır. Toprak dolgu malzemesi, suyla ilk temasında dikkate değer derecede farklı bir davranış sergiler. Baraj kazalarının büyük bir bölümü ilk su tutma esnasında meydana gelmektedir. Bu kazalar genellikle, çatlak oluşumu ve içsel erozyonu takiben borulanma sebeplidir. İlk su tutma genellikle çok aşamalı olarak gerçekleştirilir. Bu aşamalar arasında barajın daha yüksek kuvvetle yüklenmeden önce gözlemlenebilmesi için bekleme süreleri sağlanır. Bu çalışma toprak dolgu barajların ilk dolum sürecini inceleyip, aşamalar arasındaki bekleme sürelerini öne sürmeyi amaçlamıştır. GeoStudio yazılımını kullanılarak, sonlu elemanlar tekniğiyle 20 metre yüksekliğinde bir baraj modeli oluşturulmuştur. Bütünleşik gerilme ve boşluk suyu basıncı analizleri kullanılarak dolum sürecinde zamana bağlı değişimler gözlenmiştir. Çatlak oluşumu ve içsel erozyonun sebebi hidrolik çatlama olarak bilinmektedir. Bu çalışma ilk dolum esnasındaki hidrolik çatlama gözlenmesinde belirlenmiş bir dolum takvimindense, topraktaki başlangıç koşullarının daha çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Kuru koşullarda yerleştirilen toprak, ilk dolum esnasında orta dolgunun üst bölümlerinde çatlak oluşumuna yol açmaktadır. Çalışma buna ek olarak, bekleme sürelerinin uzunlukları üzerine önermeler yapmıştır. Alçak rezervuar seviyelerindeki bekleme sürelerini önermiş ve yüksek rezervuar seviyelerindeki artan bekleme sürelerinin hidrolik çatlamaya karşı olumlu etkisini göstermiştir. Ayrıca, bu çalışma kontrolsüz dolum hızlarının bekleme süreleri üzerindeki etkisini de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The initial filling is considered to be the first safety test of the embankment followed after construction. The earth material acts significantly different during the first interaction with water. The majority of the failures occur during initial filling. The reasons of failures are mainly attributable to crack formation and internal erosion followed by piping. The filling is commonly practiced in multi-stages where intermediary holds are provided for monitoring purposes before the embankment is further loaded. This study focuses on the behavior of the embankment during first filling and aims to propose certain hold durations as well as the components affecting the durations. The finite element model is applied on a 20 m high earthfill dam using GeoStudio software. Coupled stress and pore-water pressure analyses are carried on in which the transient behavior of filling process is clearly identified. Hydraulic fracturing phenomenon is considered as the driving mode for crack and internal erosion formation. Furthermore, the study findings investigate the effect of uncontrolled filling rate on the durations of the holds. It is found that the initiation of hydraulic fracturing is more influenced from the initial conditions of the soil rather than a planned filling schedule. The earth material placed in dry conditions caused crack formation at the higher elevations of upstream side of the core. Additionally, the study proposed certain hold duration for intermediary hold up to a low pool level and revealed the positive effect of waiting at higher pool levels against hydraulic fracturing.