Yağmur hasadı için uygun alan tespitindemodern yöntemlerin kullanılması
Using modern methods to determine the suitable area for rainharvesting
- Tez No: 765702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde yeryüzünde yaşayan canlıların en önemli ve temel yaşam kaynağı sudur. Dünya nüfusunun hızla artması, küresel ısınma, kuraklık, tarım alanlarında verimliliğin artması gibi sorunlar su ihtiyacının her geçen gün artmasına neden olmuştur. Tatlı su kaynaklarımızın tükenmemesi, gelecek nesillere temiz, sağlıklı ve yeterli miktarda su bırakabilmek için mevcuttaki su kaynaklarımızın verimli kullanımının yanında, kullandığımız suyun da geri dönüşümünü sağlayabilmek çok büyük önem arz etmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile çeşitli su elde etme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı yağmur suyu hasadı (YSH) yöntemidir. Yağmur suyu hasadı sisteminin (YSHS) kullanım hedefi suyun olmadığı, istenilen gereksinimi karşılayamayan alanlarda güvenilir, maliyeti düşük, pratik bir şekilde su elde etme sistemi oluşturabilmektir. Yağmur suyu hasadı; yer altı sularının beslenmesine olanak sağlar, hayat standartlarımızı arttırır, tarımsal üretimi arttırır, doğada yaşayan canlılara fayda sağlar, iklimsel değişiklikleri, sel oluşmasını, su kirliliğini önler, içme suyu elde etmemizi sağlar. Yağmur suyu toplama sistemine göre eğim yönünde akan sular toplanır ve gerekli ihtiyaçlarda kullanılmak üzere depo edilebilir. Yöntemin basit ve ekonomik olması, su iletimi kayıplarının az olması avantajlarındandır. Su hasadı yönteminde, su toplama alanları çatı, avlu, cadde ve meydanlar, küçük toprak yüzeyler, eğimli alanlar ve mevsimlik akışları besleyen büyük havzalar olarak adlandırılır. Su depolama ortamı ise yeraltında depolama ve toprak yüzeyinde depolama olarak ikiye ayrılır. Yeraltında depolamada toprak, sarnıç ve sediment kullanılırken, toprak yüzeyinde depolama ortamı olarak tank, havuz ve rezervuar kullanılmaktadır. Yağmur suyu hasadı sistemi genellikle sınırlı ve az yağışın olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Dünyanın çeşitli kurak bölgelerinde yağmur suyu hasadından faydalanılmaktadır. İlk olarak yaşam alanlarımız olan binalardaki kullanımı oldukça yaygındır. Konut içinde; yağmur suyu içme suyu ve diğer evsel ihtiyaçlarda kullanılabilmektedir. Konut dışı olarak da; basit bir yağmur suyu deposu yardımı ile şehirlerde peyzaj sahalarının, tarım alanlarının, bahçelerin, golf sahalarının sulanmasında, havuzların doldurulmasında, yangınla mücadelede, araç yıkamada, şehir içindeki havuz, fıskiye, şelale gibi alanlarda, parklarda, inşaatlarda, iş yerlerinde faydalanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı yağmur suyu hasadı sisteminin konutlar dışında farklı alanlarda kullanılabilirliğini göstermek ve Mersin ili tarım arazileri için yağmur suyu hasadına uygun alan tespiti yapmaktır. Çalışmada, yağmur suyu toplama bölgelerini değerlendirmek için belirli kriterler seçilmiştir. Bu kriterler; yağış, eğim, arazi sınıfı, toprak tipi, toprak derinliği, arazi kullanımı ve drenaj yakınlığıdır. Çalışmada uygun alanları belirlemek için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılmıştır ve ek olarak karmaşıklık matrisi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the most important and main source of life for living things on earth is water. Problems such as the rapid increase in the world population, global warming, drought, increase in productivity in agricultural areas have caused the need for water to increase day by day. In order our fresh water resources and to pass clean, healthy and sufficient water down to the future generations, it is of great importance to ensure the efficient use of our existing water resources as well as the recycling of the water we use. With the development of technology, various methods of obtaining water have emerged. The most commonly used method is rain water harvesting (RWH). The aim of the rain water harvesting system (RWHS) is to create a reliable, cost-effective and practical water harvesting system in areas where there is no water and desired requirements cannot be met. Rain water harvesting; allows the feeding of groundwater, increases our living standards, increases agricultural production, benefits the living, prevents climatic changes, floods, water pollution, and allows us to obtain drinking water. According to the rain water collection system, the water flowing in the direction of the slope is collected and can be stored to be used when necessary. The advantages of the method are that it is simple and economical, and water transmission losses are low. In the water harvesting method, water collection areas are called roofs, courtyards, streets and squares, small soil surfaces, sloping areas and large basins that feed seasonal flows. The water storage medium is divided into under ground storage and soil surface storage. While soil, cistern and sediment are used for under ground storage, tanks, pools and reservoirs are used as storage media on the soil surface. The rain water harvesting system is used in areas of low and limited rainfall. Rain water harvesting is utilized in various arid regions of the world. First of all, its use in buildings, which are our living spaces, is quite common. Within the residence; rain water can be used for drinking water and other domestic needs. In addition to these, non-residential uses include; irrigation of landscaping areas, agricultural areas, gardens, golf courses, filling pools, fire fighting, car washing and areas such as pools, fountains, waterfalls in the city, parks, constructions, workplaces, with the help of a simple water tank. The aim of this study is to show the usability of the rain water harvesting system in different areas other than the residences and to determine the suitable areas for rain water harvesting for the agricultural lands of Mersin province. In the study, specific criteria were chosen to evaluate rain water harvesting areas. These criteria are; rainfall, slope, land class, soil type, soil depth, land use, and drainage proximity. In the study, the Analytical Hierarchy Process (AHP) method was used to determine the appropriate areas and in addition, the c confusion matrix was applied.