Диагностическая роль ультразвукового исследования в клинической расшифровке синдрома боли в животе у детей
Çocuklarda karın ağrısı nedenlerinin klinik tanımlanmasında ultrasonografinin rolü
- Tez No: 772124
- Danışmanlar: PROF. DR. ARTAMONOV RUDOLF,PROF.DR.DVORYAKOVSKİY İGOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Rusça
- Üniversite: Russian State Medical University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda çocuklarda karın ağrısı problemine dikkat giderek artmaktadır. Karın ağrısı intra abdominal organlardan veya yansıyan ağrılar şeklinde olabilir. Karın ağrısı akut ve kronik tekrarlayan ağrılar şeklinde karşımıza çıkmaktadır, kimi verilere göre tekrarlayan kronik ağrılar çocuklarda % 80 oranında görülüyor.Karın ağrıları patolojik olduğu gibi fonksiyonelde olabilir.Fonksiyonel durumlar zamanla % 40 oranında hastalıkların kronikleşmesine neden olabilmektedir.Klinik polimorfizm erken teshisi zorlaştırıyor,akut batın ve acil cerrahilik durumlarda problemin erken teşhisle çözüme bağlanması gerekmektedir.Amaç:Karın ağrılarının nazolojik ve klinik şifrelendirmesinde ultrasonografik incelemenin teşhisteki yerinin belirlenmesi.Materyal ve metod: Akut ve tekrarlayan kronik karın ağrısı ile başvuran 2-16 yaş arası 300 olgunun incelenmesi yapıldı. Bulgular: Tüm hastalar akut karın ağrısı şikayetleri ile bir (166) veya birden çok (134) başvurmuştur, bu olguların 218'i kız çocuktu ve 196'sı 7 yaşından büyüktü. Olgularda ağrı lokalizasyonu; mezogastrik bölgede % 28.6,mezo-epigastrium %19.6,hipogastriumda % 8.7,mezo /hipogastriumda % 7.1 ve epigastrium'da % 6.2 oranında saptandı. Safra kesesi duvarında ekojenite artışı ve kalınlaşma 39 hastada;2 mm kadar kalınlaşma- 6 hastada,3mm -23 hastada,4 mm- 6 hastada ve bir olguda kontürlerde çiftleşme görülmüştür. Bir hastada hepotosteatoz ve 6 hastada periportal alanda ekojenite artışı kaydedildi. Pankreasta %86.3 oranında büyüme ve ekojenite artışı kaydedildi. Olguların %14.7'sinde farklı derecelerde pelviko-renal dilatasyon kaydedildi. Karın ağrısı ile başvuran olgularda en fazla değişiklikler safra yollarında; %31.8 oranında fonksiyonel ve %20.4 oranında organik karakterde değişiklikler olduğu tespit edildi. Safra kesesi formunda; servikste %36.9 ,korpusta %26.2 fundusta %16.9 ve %7.6 kişide S- şeklinde deformasyon saptandı. Olguların %16.7'sinde herhangi bir patolojik durum kaydedilmedi ve bu hastalara fonksiyonel karın ağrısı teşhisi konuldu. Diğer hastalar; gastrit, gastro duodenit gastro ezofal reflü, piyelonefrit, sistit ve kız çocuklarında adneksit saptandı. Sonuç: Çocuklarda non-enfeksiyoz karın ağrısı nedenleri incelendiğinde;6 yaşına kadar olan olgularda safra kesesi gelişim anomalileri,7-9 yaş arası safra kesesi deformasyonları ve kesede kasılma problemleri,10-12 yaşlarda kolesistit, gastrit, gastroduodenit,13-16 yaşlarda gastrit, gastroduodenit, duodenit, kızlarda pelvis organları patolojisi ön planda düşünülmelidir ve tanı algoritminde ultrasonografik incelemenin ilk sırada yapılması gerektiğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
In recent years, attention to the problem of abdominal pain in children has been increasing. Abdominal pain can be from intra-abdominal organs or in the form of referred pain. Abdominal pain is encountered in the form of acute and chronic recurrent pain. According to some data, recurrent chronic pain is seen in 80% of children. Abdominal pains can be functional as well as pathological. and in emergency surgical cases, the problem should be resolved with early diagnosis. AimTo:determine the role of ultrasonographic examination in diagnosis in the nosological and clinical coding of abdominal pains. Materials and methods: 300 cases between the ages of 2 and 16 who presented with acute and recurrent chronic abdominal pain were examined. Results: All patients presented with one (166) or more than one (134) complaints of acute abdominal pain, 218 of these cases were girls and 196 were older than 7 years. Pain localization in the cases; 28.6% in the mesogastric region, 19.6% in the meso-epigastrium, 8.7% in the hypogastrium, 7.1% in the meso/hypogastrium and 6.2% in the epigastrium. Increased echogenicity and thickening of the gallbladder wall were observed in 39 patients, thickening up to 2 mm in 6 patients, 3 mm in 23 patients, 4 mm in 6 patients, and mating in contours in one case. Hepotosteatosis was noted in one patient and increased echogenicity in the periportal area in 6 patients. An 86.3% increase in pancreas and increased echogenicity were noted. Different degrees of pelvic renal dilatation were noted in 14.7% of the cases. In cases presenting with abdominal pain, the most changes are in the biliary tract; It was determined that there were changes in functional character in 31.8% and organic character in 20.4%. In the form of the gallbladder; S-shaped deformation was detected in 36.9% of the cervix, 26.2% of the corpus, 16.9% of the fundus and 7.6% of the subjects. No pathological condition was recorded in 16.7% of the cases and functional abdominal pain was diagnosed in these patients. Other patients; gastritis, gastro duodenitis, gastroesophageal reflux, pyelonephritis, cystitis, and adnexitis in girls. Conclusion: When the causes of non-infectious abdominal pain in children are examined; gallbladder development anomalies in cases up to 6 years old, gallbladder deformations and bladder contraction problems between 7-9 years of age, cholecystitis, gastritis, gastroduodenitis at 10-12 years old, gastritis, gastroduodenitis at 13-16 years of age, duodenitis, pelvic organs pathology in girls should be considered in the foreground, and we think that ultrasonographic examination should be done first in the diagnostic algorithm.