Tonsillektomi ve/veya adenoidektomi yapılan çocuklardapreoperatif ve geç postoperatif immunglobulin seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and late postoperative immunglobulin levels in children with tonsillectomy and/or adenoidectomy
  1. Tez No: 772123
  2. Yazar: HACI ÖMER DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MERT BİLGİLİ, PROF. DR. BAYRAM VEYSELLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi uyguladığımız ve preoperatif ve geç postoperatif dönemde elde edilen serum örneklerinde immunglobülin ve kompleman seviyelerini tesbit ettik ve postoperatif takiplerde geçirilen enfeksiyonları araştırdık. Bu çalışma neticesinde iki hipotez sorgulandı. Aynı bireyde preoperatif ve postoperatif uzun süre takiplerde anlamlı bir immun globülin seviyesi değişikliği olup olmadığı ve Seviye değişimleri enfeksiyonlara yol açıp açmadığı araştırıldı. Daha evvelden yapılan çalışmalarda tonsillektomi ve/ veya adenoidektomi sonrasında immunglobülin seviyelerinin aynı kaldığı ve ya düştüğü bildirilmiştir. Bununla beraber bu bildirilerdeki yazarlar düşüşe neden olabilecek; immunglobulin üreten bir dokunun çıkarılması, postoperatif antijenik yükün azalması ve diğer sebebler üzerinde fikir birliğine varamamışlardır Kliniğimizde adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi yapılan 27 olguda uzun dönemde immünolojik parametrelerdeki değişim olup olmadığını saptanması amaçlandı. Tüm hastalarda ameliyata girmeden 24 saat evvel ve ameliyattan sonra 25- 29 aylar arasında alınan serum örneklerinde IgA, IgM, IgG, IgE, C3 ve C4 düzeyleri tesbit edildi.Ortalama takip süresi 27.1 ay idi. Postoperatif değerlerinde preoperatif değerlere göre anlamlı bir değişme olmamıştır. Hastalarda ortalama 27.1 aylık takipleri süresince opere edilen olgularda genel enfeksiyonlarda bir artış olmadığını saptandı.
Özet (Çeviri)
We determined the levels of immunoglobulin and complement in serum samples obtained in the preoperative and late postoperative period, in which we performed adenoidectomy, tonsillectomy and adenotonsillectomy, and investigated infections during postoperative follow-ups. As a result of this study, two hypotheses were questioned. It was investigated whether there was a significant change in immune globulin level in the same individual in preoperative and postoperative long-term follow-ups and whether the level changes caused infections. In previous studies, it was reported that immunoglobulin levels remained the same or decreased after tonsillectomy and/or adenoidectomy. However, the authors in these papers may cause the decline; They could not agree on the removal of an immunoglobulin-producing tissue, decreased postoperative antigenic load, and other reasons. It was aimed to determine whether there were changes in immunological parameters in the long term in 27 cases who underwent adenoidectomy, tonsillectomy and adenotonsillectomy in our clinic. IgA, IgM, IgG, IgE, C3 and C4 levels were determined in serum samples taken 24 hours before and between 25 and 29 months after surgery in all patients. The mean follow-up period was 27.1 months. There was no significant change in postoperative values compared to preoperative values. It was determined that there was no increase in general infections in the patients who were operated during the mean follow-up of 27.1 months.