Investigation of the effect of design parameters on vapor chamber heat transfer characteristic
Tasarım parametrelerinin buhar odasının ısı aktarım özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 772126
  2. Yazar: İREM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER, PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, bir buhar odasının ayrıntılı ve yeni iki fazlı hesaplama modellemesi gerçekleştirilmiştir. MATLAB ortamında fitil yapısındaki faz değiştirme sürecini simüle etmek bir kod geliştirilmiştir. Kütlenin korunması, buharlaşan ve yoğunlaşan sıvı kütle akış hızlarının eşleşmesiyle sağlanır. Sekant metodu buhar sıcaklığını bulmak için kullanılmıştır. Mevcut model doğrulanıp ve ardından çalışma sıvısının duvar sıcaklığı, basıncı ve kütle akış hızı dağılımları hesaplanmış ve çizilmiştir. Ayrıca, çalışma ve tasarım parametrelerinin buhar odası ısı aktarımı ve sıvı akış özellikleri üzerindeki etkilerini görmek için parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu parametrik çalışmada gözeneklilik, fitil ve duvar kalınlıkları, duvar malzemesi, farklı çalışma sıvısı ve malzeme türleri incelenmiştir. Tasarımın özelliklerine uygun olarak kuruma durumu, sıvı basınç düşüşü ve kılcal basınç yüksekliğinin karşılaştırılmasıyla değerlendirilmiştir. Maksimum sistem sıcaklığının, sistemin izin verilen maksimum sıcaklığını aşıp aşmadığı incelenmiştir. Parametrik sonuçlara göre, sistemde daha düşük sıcaklık düşüşü ve daha yüksek kuruma ısı akısı koşulunun istenen koşullarını elde etmek için mevcut çalışmada verilen tasarım koşullarına göre en iyi buhar odası tasarımı parametre seti, çalışma sıvısı ve malzeme çifti olarak bakır-su, daha küçük gözeneklilik (0.45), daha küçük fitil kalınlığı (0.12 mm) ve daha büyük duvar kalınlığı (0.25 mm) olarak belirlenebilir. Mevcut buhar odası modeli bir buhar odası tasarlamak için parametrelerin belirlenmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed two-phase computational modeling of a vapor chamber is performed. A code written in MATLAB is used to accurately simulate the phase-change process within the wick structure. Conservation of mass is satisfied by matching the evaporated and condensed fluid mass flow rates. Secant Method is used to find vapor temperature. The current model is validated and then, wall temperature, pressure, and mass flow rate distributions of the working fluid are calculated and plotted. Parametric study is performed to see the effects of operating and design parameters on the vapor chamber heat transfer and fluid flow characteristics. In this parametric study, porosity, wick and wall thicknesses, wall material, different working fluid, and material types are investigated. According to the specifications of the design, the dry-out condition is evaluated through a comparison of the liquid pressure drop and the capillary pressure head. It is examined if the maximum system temperature exceeds the maximum allowable temperature. Parametric results show that in order to achieve the desired conditions of a lower temperature drop in the system and a higher dryout heat flux condition, the best vapor chamber design parameter set for given design conditions in the current study, consists of copper-water as a working fluid and material couple, smaller porosity (0.45), smaller wick thickness (0.12 mm), and larger wall thickness (0.25 mm). The current vapor chamber model enables to specify the parameters to design a vapor chamber.