Hastane işletmelerinin obezite ile ilgili instagram paylaşımları üzerine bir içerik analizi
A content analysis on the instagram posts of hospital businesses about obesity
- Tez No: 772135
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, İletişim Bilimleri, Health Education, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç küresel bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin, sağlık iletişimi bağlamında, hastane işletmelerinin instagram paylaşımlarında nasıl sunulduğunun betimlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte bir içerik analiz çalışmasıdır. Çalışmanın evreni Türkiye'de sağlık iletişimine yönelik instagram kullanan ve instagram paylaşımlarında obezite konusuna yer veren tüm sağlık işletmeleri. Örneklemi,“amaçlı örnekleme yöntemi”ile belirlenmiş, çalışmanın başlangıcı itibariyle instagram hesabını en aktif kullanan 5 özel ve 5 kamu hastane işletmesidir. Niceliksel içerik analizi kullanılan araştırmada bulgular sayı ve yüzde dağılımları şeklinde sunulmuştur. Bulgular: Obezite ile ilgili içerikler, görsel, metinsel ve biçimsel özellikleri dikkate alınarak kodlanmıştır. Sağlık kurumlarının instagram hesaplarındaki 7 157 gönderinin 564 (%7,9) tanesi“obezite”temalıdır. İçeriklerin 99,11%'inde kaynağın uzmanlık alanı belirtilmemiştir. İçeriklerin dili %53,55“konuşma dili”, %7,98“bilimsel dil”olarak belirlenmiştir. Görsellerde %61,70 besin, %20,04 kadın temsili yer almıştır. Obezitenin etyolojisinde %24,82 en çok diyete bağlı obezite ve %28,72 ile en büyük risk faktörü olarak beslenme alışkanlıkları yer almıştır. Sağlık uygulamalarının bireysel koruyucu yönünün %90,07 ile ele alındığı görülmüştür. Sonuçlar: Sağlık kurumlarının instagram paylaşımlarında obezite konusuna az yer verdiği görülmüştür. İçeriklerde uzmanlık alanının belirtilmemesi sağlık iletişimi bağlamında olumsuz olarak değerlendirilmiştir. Obezitenin büyük oranda beslenme alışkanlıkları ile ilişkilendirildiği görülmektedir. Obezitenin, nedenleri, önlemleri ve tedavisi itibariyle bireysel bir sağlık sorunu olarak ele alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to describe how obesity, a global public health problem, is presented in the Instagram posts of hospital enterprises in the context of health communication. Method: This study is a cross-sectional content analysis study. The population of the study consist of is all health businesses in Turkey that use Instagram for health communication and include the subject of obesity in their Instagram posts. The sample, determined by the“purposive sampling method”, is the 5 private and 5 public hospital enterprises that use the Instagram account most actively as of the beginning of the study. In the study, in which quantitative content analysis was used, the findings were presented in the form of number and percentage distributions. Findigs: Contents related to obesity were coded considering their visual, textual and stylistic features. 564 (7.9%) of the 7 157 posts on the Instagram accounts of health institutions are“obesity”themed. In 99.11% of the contents, profession of the source is not specified. The language of the content was determined as 53.55%“spoken language”and 7.98%“scientific language”. In the visuals, 61.70% food and 20.04% female representation took place. In the etiology of obesity, diet-related obesity was the most common with 24.82% and eating habits as the biggest risk factor with 28.72%. It has been observed that the individual protective aspect of health practices is addressed with 90.07%. Conclusion: It has been observed that health institutions give little place to the subject of obesity in their Instagram posts. Not specifying profession in the contents was evaluated negatively in the context of health communication. It is seen that obesity is largely associated with eating habits. It has been determined that obesity is considered as an individual health problem in terms of its causes, precautions and treatment.