Kemoterapi gören onkoloji hastalarında beslenme durumu ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status and quality of life in oncology patients receiving chemotherapy
- Tez No: 772136
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Acıbadem Kayseri Hastanesi medikal onkoloji polikliniğine başvuran, kemoterapi gören 18-80 yaş arası yetişkinlerin beslenme durumları ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 82'si kadın ve 65'i erkek toplam 147 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri literatür taraması sonucu oluşturulmuş bir anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşmelerle elde edilmiştir. Antropometrik ölçümleri hastanede klinisyen tarafından yapılmıştır. Beslenme durumu Hasta Odaklı Subjektif Global Değerlendirme Ölçeği (PG-SGA) ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (EORTC QLQ-C30) ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to evaluate the relationship between nutritional status and quality of life in adults between the ages of aged 18-80 years who have consulted the Acıbadem Kayseri Hospital medical oncology outpatient clinic and received chemotherapy. A total of 147 participants, 82 of whom are women and 65 are men, have been included in the study. The socio-demographic characteristics of the participants were obtained through face-to-face interviews using a questionnaire formed by reviewing the literature. Anthropometric measurements were made by the clinician in the hospital. Nutritional status has been determined using the Patient Generated subjective Global Assessment: PG-SGA scale. The Quality of Life Assessment Scale (European Organization for the Research and Treatment of Cancer QLQ_C30: EORTC QLQ-C30) has been used to measure the quality of life.