Fiber optik sistemlerde 'Guided scrambling' hat kodlama teknikleri ve performans analizi
'Guided scrambling' line cooding techniques and its performance analysis in fiber optic systems
- Tez No: 77215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEBRAİL ÇİFTLİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada, özellikle fiber optik haberleşme sistemlerinde kullanılmaya müsait, yüksek bit oranlarında işletilebilen bir hat kodlama tekniği olan Guided Scrambling hat kodunun özellikleri incelenmiştir. Bu hat kodunda kullanmak üzere gerekli Scrambling polinomlar üretilmiştir. Bu polinomların hat kodunun performansını ne şekilde etkilediği kod parametreleri kullanılarak çıkarılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde hat kodlamanın gerekliliğinden bahsedilmiş ve kodlama sırasında bit dizilerinin polinomlarla nasıl ifade edileceği ilerleyen bölümlerde kullanılmak üzere anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, hat kodlama tanımlanmış ve mevcut hat kodlama teknikleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, GS hat kodunum işlevi matematiksel olarak ifade edilmiş ve GS'nin temel prensipleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, GS'de kullanılmak üzere polinomların nasıl üretildiği ve bu polinomların kullanıldığı blok GS ve sürekli GS kavranılan anlatılmıştır. Ayrıca Kodlama sırasında kullanılmak üzere çeşitli seçim mekanizmaları önerilmiştir. Beşinci bölümde, bazı scrambling polinomlarına ilişkin GS performans analizleri gerçekleştirilip ilgili sonuçlan çıkartılmıştır. Altıncı bölümde, blok ve sürekli GS'ye ilişkin spektral hesaplamalar gerçekleştirilmiş ve bu hesaplamalara ilişkin grafikler çizilmiştir. Önerilen seçim mekaniza göre GS'nin spektral ve performans sonuçlarında iyileşme gözlenmiş ve ayrıca ekleme bitlerini artırılarak GS analizleriri gerçekleştirilmiş olup son bölümde bu sonuçlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the properties of GS line coding which could be operated at high bit rates and especially useful for optical fiber communication system has been examined. The required scrambling polynomials to use in this line code are generated. Using the code parameters, it is derived that how these polynomials effect the line code performance. In the first section, requirements of the line coding are discussed and how the bit sequences are described with polynomials in coding is explained to use in the next sections. In the second section, the line coding is explained and the line coding techniques that are currently using are investigated in detail. In the third section, the function of GS line codes is described in mathematically and the basic principles of GS are explained. In the fourth section, how the polynomials are generated to use in GS, and block GS and continuous GS in which these polynomials are used are explained. Additionally, the several selection mechanism to use in coding are suggested. In the fifth section, the GS performance analysis for several scrambling polynomials are implemented and the related results are derived. In the sixth section, spectral calculations for block and continuous GS are implemented and graphics for these calculations are drawn. In the last section, the results are discussed.