Seismic risk assessment of an instrumented reinforced concrete building
Cihazlandırılmış betonarme bir binanın sismik risk değerlendirmesi
- Tez No: 772176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN CEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gelecekteki depremler sırasında mevcut binaların beklenen sismik performansı, deprem öncesi ve sonrası planlamada kamu idarelerinin yanı sıra genel halkı da her zaman ilgilendirmektedir. Bu binaların sismik riskleri, farklı büyüklükteki deprem yer hareketlerine maruz kaldıklarında farklı performansa dayalı tasarım hedeflerini yerine getirip getiremeyecekleri, değerlendirilmelidir. Mevcut bir bina için böyle bir değerlendirme, binanın doğru bir sonlu eleman modelini gerektirir. Bu çalışma, Türkiye'nin cihazlandırılmış ilk binasına odaklanmaktadır. Binanın mevcut çevresel ve zorlamalı titreşim test sonuçları, sonlu eleman modelini doğrulamakta kullanılmıştır. Bina, Bolu Gerede'de Kuzey Anadolu Fayı'na yakın konumdadır. 1999 Mw 7,1 Düzce depremini atlatan bina, 2007 Türkiye Deprem Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesinden sonra 2009 yılında güçlendirilmiştir. Binanın dolgu duvarları içeren sonlu eleman modelleri, hem inşa edilmiş hem de güçlendirme sonrası durum için geliştirilmiş ve tespit edilen dinamik özellikleri verecek şekilde güncellenmiştir. Bu modeller kullanılarak, binanın her iki durumu için Türkiye'deki eski ve yeni yapı yönetmeliklerine göre sismik risk değerlendirmesi yapılmıştır. Binanın inşa edilmiş halinin gösterdiği yetersiz performans, binanın güçlendirme ihtiyacını doğrulamıştır. Ancak güçlendirilmiş bina, mevcut bina yönetmeliklerinde belirtilen performans hedeflerini karşılamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The expected seismic performance of existing buildings during future earthquakes is always a concern for public administrations in pre- and post-earthquake planning as well as for general public. Seismic risk of these buildings, whether they will fulfill different performance-based design objectives when subjected to earthquake ground motions of different intensities, has to be evaluated. Such an evaluation for an existing building requires an accurate finite element model of the building. This study focuses on the first instrumented building in Turkey, for which the ambient and forced vibration test results are available to validate its finite element model. This reinforced concrete building is in close proximity to the North Anatolian Fault in Gerede, Bolu. Having survived the 1999 Mw 7.1 Duzce earthquake, the building was retrofitted in 2009 after the implementation of the 2007 Turkish Earthquake Code. The finite element models that incorporate the infill walls were developed for both the as-built and post-refrofit states of the building, and updated to reproduce the in-situ dynamic properties. Using these models, seismic risk assessments for both states of the building were performed according to the past and current building codes in Turkey. The demonstrated inadequate performance of the as-built building verified the need for the retrofit of the building. However, the post-retrofit building did not satisfy the performance objectives stated in the current building codes.