Technical debt specification and categorization for software as a service applications
Servis olarak yazılım uygulamalarında teknik borç belirtimi ve sınıflandırması
  1. Tez No: 772177
  2. Yazar: YASEMİN KURANEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP, PROF. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kötü kararlar almanın veya daha hızlı kod teslimi için daha kolay çözümler seçmenin bir sonucu teknik borçtur (TD). Herhangi bir geliştirme çabasında teknik borcu belirtmek önemlidir. Teknik borç, platform tabanlı çözümlerde de yaygındır. Ancak, servis olarak yazılım uygulamaları (SaaS) için teknik borç sınıflandırması hakkında çok fazla araştırma yoktur. Bu çalışmada, servis olarak yazılım uygulamaları kullanan kuruluşlarda teknik borcu belirlemek için farklı kategorizasyon yöntemleri kullandık. Teknik borç göstergelerini ve bu tür kuruluşlara özgü sorunları anlamak ve TD yönetimini araştırabilmek için iki farklı durum çalışması yürüttük. İlk olarak, ayrıntı düzeyine göre değişen mevcut teknik borç sınıflandırma yöntemlerinin efektifliğini değerlendirdik. İkinci durum çalışması için, borcun niteliğini dikkate alan, detay seviyesi en yüksek kategorizasyon yöntemlerinden birini kullandık ve buradaki teknik borç kategorileri ve ISO/IEC 12207 yazılım yaşam döngüsü süreçleri ile bir eşleştirme gerçekleştirdik. Geleneksel yazılım uygulamalarında var olan kategorilerin servis olarak yazılım alanında da görüldüğünü ancak bu alana özgü farklılıaşmaların da olduğunu, buradaki özgün göstergeleri, sebepleri ve bunlardan kaynaklanan sorunları tespit ettik. Çalışmada servis olarak yazılım uygulamalarında yaşanan 9 farklı teknik borç kategorisi ve“SaaS ile İlgili Sınırlamalar”kategorisinin alt kırınımları sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
An outcome of taking poor decisions or choosing easier solutions for faster code delivery is technical debt (TD). It is important to specify technical debt in any development effort. Technical debt is also common in platform-based solutions. However, there is not much research about TD categorization for software as a service applications (SaaS). In this study, we used different categorization methods to specify the TD in organizations using SaaS applications. To understand the technical debt indicators and problems specific to such organizations, and to address TD management, we conducted two different case studies. First, we evaluated the effectiveness of existing technical debt categorization methods varying in granularity. For the second case study, we used one of the categorization methods with the highest level of detail, which takes the nature of the debt into consideration, and we performed a mapping with the TD categories and ISO/IEC 12207 software life cycle processes. We found the indicators, reasons, the problems arising due to TD, and the ways in which TD management can be performed in organizations working with SaaS applications. It was determined that TD categories and problems that exist in traditional software applications are also seen in the field of SaaS, but there are also additions to TD problems that are specific to SaaS. The 9 different categories of TD experienced in SaaS applications and the sub-diffractions of the“SaaS Related Limitations”category are presented in the study.