Engelliler için ulaşım önerileri: Balıkesir ili örneği
Transportation recommendations for the disabled: The case of Balıkesir
- Tez No: 772178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kırsaldan kentlere göçün artışı nedeniyle şehirdeki nüfus artışı, ekonomik gelir artışı ve buna bağlı olarak araç sahipliliğinin artışı trafik yoğunluğunu ve ulaşım sorunlarını etkileyen en önemli unsurlar olmuştur. Bununla birlikte engelli bireyler için ulaşım sorunları toplumdaki engelli artışı nedeniyle daha da önemli hale gelmiştir. Özellikle engelli bireyler için ulaşımda düşünülmesi ve çözülmesi gereken çok önemli sorunlar gittikçe artmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için gerek özel sektör gerek kamu sektörü ve ilgili bakanlıklar çeşitli çözümler ve ürünler sunmaktadır. Fakat bunların uygulanması mevzuatı yasal sorumlulukların yaygınlaştırılması, ticarileştirilmesi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en önemli göstergelerinden biri ulaşımda fırsat eşitliğinin kullanılamamasıdır. Ayrıca bu fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak için engelli bireylerin sorunlarını ele alan yeterli çalışmalar bulunmamaktadır. Bu boşluğu doldurmak ve benzer çalışmalara zemin hazırlamak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi özelinde engelsiz ulaşım çalışması olarak bu tez yapılmıştır. Balıkesir'in seçilme sebebi tezin yapıldığı üniversitenin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırlarında olması, değişik ulaşım türlerine sahip olması, turizm açısından önemli bir yere sahip olması, göç alan şehirlerden olması bunun yanı sıra sürekli nüfus artışı olmasıdır. Bu amaçla engelli bireylerin kentçi ulaşımda karşılaştıkları sorunlar, beklentileri farkındalıkları ve kendilerine sunulan hizmetlerden memnuniyetlerini belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışması sonucunda edilen verilerin istatistik analizleri yapılarak sonuçlar yorumlanmış ve Balıkesir özelinde Türkiye genelinde çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in migration from the countryside to the cities, the increase in the population in the city, the increase in economic income and the increase in vehicle ownership have been the most important factors affecting the traffic density and transportation problems. However, transportation problems for people with disabilities have become even more important due to the increase in disability in society. Especially for disabled people, very important problems that need to be considered and solved in transportation are increasing day by day. In order to overcome these problems, both the private sector, the public sector and the relevant ministries offer various solutions and products. However, the implementation of these legislation, the dissemination and commercialization of legal responsibilities is an important problem. One of the most important indicators of this is the inability to use equal opportunity in transportation. In addition, there are not enough studies that address the problems of individuals with disabilities in order to eliminate this inequality of opportunity. In order to fill this gap and to prepare the ground for similar studies, this thesis has been carried out as an obstacle-free transportation study in Balıkesir Metropolitan Municipality. The reason for choosing Balıkesir is that the university where the thesis is made is within the borders of Balıkesir Metropolitan Municipality, it has different transportation modes, it has an important place in terms of tourism, it is one of the cities that receive immigration, and it has a constant population increase. For this purpose, a survey was conducted to determine the problems faced by disabled people in urban transportation, their expectations, awareness and satisfaction with the services offered to them and to develop solutions.