Kalay ilavesinin gümüş esaslı HC-SCR katalistin özellikleri ve NOX dönüşüm performansı üzerine etkisi
Effect of tin addition on properties and NOX conversion performance of silver based HC-SCR catalyst
  1. Tez No: 772276
  2. Yazar: EVRİM KÖYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMCAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Hidrokarbon Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi (HC-SCR) için AgNO3 esaslı katalistlerin geliştirilmesi ve bu katalistlerin NOx dönüşümleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Katalizörler daldırma yöntemi ile kordiyerit malzemeden üretilmiştir. Bu amaçla 4 farklı türde, Ag/TiO2, Ag-P/TiO2, Ag-P-Sn(%1)/TiO2, Ag-P-Sn(%2)/TiO2 bazlı katalizör üretimi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan katalizörün kimyasal ve yapısal özellikleri taramalı elektron mikroskopu (SEM), yüzey alanı ölçümü (BET) ve X-ışını difraktometresi (XRD) analiz sonuçları ile incelenmiştir. Katalizörler SCR test sisteminde 180 °C ile 270 °C arasındaki sıcaklıklarda testlere tabi tutulmuştur. Testler, 1 kW/ 3 kW/ 5 kW yükler altında sabit motor hızında (3000 devir/dakika), 2 silindirli V- Tip dizel motor kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistemde etanol indirgeyici olarak kullanmıştır. Sonuç olarak, en yüksek NOX dönüşüm oranları 5 kW yükte, 270 0C sıcaklıkta, 30000 h-1 gaz saatlik alan hızında ölçülmüş ve NOx dönüşüm oranı en yüksek Ag-P-Sn(%2)/TiO2 katalizöründe %95,58 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of AgNO3 based catalysts for Hydrocarbon Selective Catalytic Reduction System (HC-SCR) and the effect of these catalysts on NOx conversions were investigated. The catalysts are produced from cordierite material by dipping method. For this purpose, 4 different types of Ag/ TiO2, Ag-P/ TiO2, Ag-P-Sn(1%)/ TiO2, Ag-P-Sn(2%)/ TiO2 based catalysts were produced. The chemical and structural properties of the catalyst used were investigated with scanning electron microscope (SEM), surface area measurement (BET) and x-ray diffractometry (XRD) analysis results. The catalysts were tested in the SCR test system at temperatures between 180 °C and 270 °C. The tests were carried out using a 2-cylinder V-Type diesel engine at a constant engine speed (3000 rpm) under loads of 1 kW/ 3 kW/ 5 kW. Ethyl alcohol was used as a reducing agent in the system. As a result, the highest NOx conversion rates were measured at 5 kW load, 270 °C, 30000 h-1 gas hourly field speed, and the highest NOx conversion rate was obtained as 95.58% in Ag-P-Sn(2%)/TiO2 catalyst.