Nikelle kaplanmış alümina seçici yüzeylerin termo-optik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 77228
  2. Yazar: KEREM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK VARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada yüksek verimli güneş toplayıcıları için, alüminyum yutucu plakalar üzerinde, iki basamaklı eloksal yöntemiyle seçici yüzey oluşturulmuş ve bu yüzeylerin a ve s değerleri hesaplanmış, bunlardan yararlanarak yüzeylerin verimi hesaplanmıştır. Bu çalışmada Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılarak yüzeylerin mikrofilmleri elde edilmiştir. Kısa dalga boyları için a değeri 0.92 olarak hesaplanmış ve uzun dalga boyları için s değeri ise 0.21 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, a selective surface for high efficiency solar collectors have been prepared by two phase eloxal technique. From reflectance and emmittance measurements a and s values for the surfaces has been calculated. The microstructure of the surfaces have been obtained using Scaning Electron Microscope. ( SEM.) The a vales for short wavelengths were calculated to be 0.92 and the s values were calculated for long wavelengths to