Katı atık berteraf yöntemleri atık borsası ve Kocaeli bölgesinde uygulanabilirliği
- Tez No: 77227
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ AYBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, atıkların araziye gömülmesi veya yakılması haricinde daha ekonomik ve daha verimli atık giderme yöntemlerinin kullanılabileceği incelenmiştir. Yeni hammadde kaynakları sağlayacak ve yeni endüstriyel aktiviteler oluşturacak bu yeni olmayan yöntemlerin günümüzde yaygınlaşmaya ve yaygınlaştırılmaya çalışılmasının nedenleri üzerine çalışılmıştır. Bu konu ile ilgili çalışmaların dünyada ve ülkemizdeki uygulamaları incelenmiştir. Haziran 1998 yılında Kocaeli Sanayi Odası bünyesinde oluşturulan Kocaeli Atık Borsa' sının kurulması ve çalışma şekli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is examined that apart from burying into the land and incinerating the wastes, more economical and effective waste disposal methods may be used. It has been studied on the reasons why these previous methods which will provide new raw material sources and new industrial activities are spreaded and tried to be spereaded today. The samples of the works regarding this subject over the world and in our country have been examined. The foundation and working principle of Kocaeli Waste Exchange established within Kocaeli Chamber of Industry in June 1998 has been studied. Ill