Effect of process parameters on interlaminar fracture toughness of fiber metal laminate (FML) composites
Proses parametrelerinin fiber metal laminat (FML) kompozitlerinin interlaminer kırılma tokluğuna etkisi
- Tez No: 772301
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Fiber metal tabakalı kompozitler, öncelikle modern sivil havacılık endüstrisinde yorulma mukavemetini geliştirmek için oluşturulmuştur. Daha ileri çalışmalar, düşük bir ağırlığa sahip olmakla birlikte, farklı konfigürasyonlar yardımıyla mükemmel darbe ve hasar toleransı, yangına dayanıklılık ve darbe dayanımı gibi ek avantajlar sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, bir FML kompozitin üretimi, fiber-metal ara yüzeyindeki zayıf bağlanma nedeniyle önemli bir zorluktur. Bu çalışmada, fiber-metal ara yüzeyindeki bağ davranışı, katmanlar arası kırılma tokluğu değerleri belirlenerek araştırılmış ve katmanlar arası kırılma tokluğunun işlem parametrelerinin, Fiber Metal Laminant (FML) kompozitler üzerindeki etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber metal laminate (FML) composites were created primarily to improve the fatigue strength of modern civil aviation industry. And further studies show that, it provides additional advantages such as, excellent impact and damage tolerance, fire resistance and impact resistance with the aid of different configurations, while having a low weight. However, the production of a FML composite is a significant challenge, due to poor bonding at the fiber-metal interface. In this study, the interfacial bond behavior at the fiber-metal interface was investigated by determining their interlaminar fracture toughness values and determining the effect of process parameters on interlaminar fracture toughness of fiber metal laminate (FML) composites.