Modeling and simulation for mitigation of voltage sags in variable frequency drives
Değişken frekanslı sürücülerde gerilim düşümlerinin azaltılması için modelleme ve simülasyon
  1. Tez No: 772322
  2. Yazar: HALİL YAŞAR ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte endüstriyel alanda önemli ilerlemeler yaşanmıştır. Bu teknolojik gelişmeler endüstriyel alanlarda büyük kolaylıklar sağlamasına rağmen, tüketilen enerji miktarında ciddi artışlara sebep olmaktadır. Endüstriyel tesislerde harcanan enerji miktarını azaltmak amacıyla ayarlanabilir hız sürücüleri kullanılmaktadır. Ayarlanabilir hız sürücüleri sıklıkla kullanılmasına rağmen, güç kalitesi olaylarına karşı son derece hassas bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle, cihazlara sağlanan gücün kesintisiz ve sürekli olması üretim sürecindeki kaliteyle birlikte enerji verimliliğini arttıracaktır. Literatürde, kesintisiz ve sürekli enerji, güç kalitesi kavramı ile birlikte açıklanlanmaktadır. Güç kalitesinde meydana gelecek olan bozulmalar, endüstriyel tesislerdeki üretim sürecini olumsuz yönde etkileyecektir. Güç kalitesi problemleri temel olarak akım ve gerilimde meydana gelen bozulmalar şeklinde tanımlanlanabilmektedir. En sık karşılaşılan güç kalitesi problemlerinden biri gerilim düşümleridir. Bu gerilim düşümlerinden ayarlanabilir hız sürücüleri son derece olumsuz etkilenirler. Bu tez çalışmasında, bir endüstriyel tesiste meydana gelen güç kalitesi problemleri ve bu problemlerin tesis üzerindeki etkileri incelenmiştir. Literatürdeki mevcut yöntemler değerlendirilerek, hibrit bir yöntem olan aktif doğrultucu ve enerji depolama tabanlı metod geliştirilerek önerilmiştir. Önerilen bu çalışma ayarlanabilir hız sürücüleri üzerinde MATLAB/Simulink simülasyon programı ile modellenip, gerçek ortamda uygulanmıştır. Uygulama sonucunda oluşan tüm gerilim düşümlerinin önüne geçilmiştir. Bu yöntemin klasik yöntemlere göre %44 daha uygun maliyetli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of technology, significant progress has been experienced in the industrial field. Although these technological developments provide great convenience in industrial areas, they cause serious increases in the amount of energy consumed. Variable frequency drives are used in order to reduce the amount of energy consumed in industrial facilities. Although variable frequency drives are frequently used, they are extremely sensitive to power quality events. For this reason, the uninterrupted and continuous power supplied to the devices will increase energy efficiency along with the quality in the production process. In the literature, uninterrupted and continuous energy is explained together with the concept of power quality. The deterioration in power quality will adversely affect the production process in industrial facilities. Power quality problems can be basically defined as disturbances in current and voltage. One of the most common power quality problems is voltage sags. Variable frequency drives are adversely affected by these voltage sags. In this thesis, power quality problems occurring in an industrial facility and the effects of these problems on the facility are examined. By evaluating the existing methods in the literature, an active front end and energy storage based method, which is a hybrid method, has been developed and proposed. This proposed study is modeled with MATLAB/Simulink simulation program on variable frequency drives and applied in facility. As a result of this proposed study, all voltage sags that occur are prevented. This method has been found to be 44% more cost-effective than conventional methods.