Mitigation of voltage sag in distribution networks
Dağıtım şebekelerinde gerilim çökmelerinin azaltılması
  1. Tez No: 779313
  2. Yazar: NECİP ERMAN ATİLLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, gerilim çökmelerinin nedenleri, meydana getirdikleri sorunları ve mevcut çözümlerinin yanı sıra, gerilim düşmelerini ortadan kaldırmak amacıyla dağıtım elektrik şebekesinde güç elektroniği tabanlı kompanzatörlerin gerçek saha uygulamalarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada önerilen kompansatör için oluşturulan model, sunulan güç elektroniği tabanlı cihazın kullanımını doğrulamak için EMTP RV yazılımında tasarlanmıştır. Bu tezde, söz konusu model için tüm simülasyon sonuçları analiz edilerek sunulmuştur. Çözüm olarak önerilen ekipman ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu tezde çeşitli kompansatörlerin kullanımı ele alınarak açıklanmış ve bunların arasında DVR, dağıtım şebekelerinde gerilim çökmesini azaltmak için en eksiksiz çözüm olarak öne çıkmıştır. Bu tezde bir DVR'nin modellenmesi ve simülasyonu yapılmaktadır. DVR için pratik test sonuçları ve sahadaki bir uygulama analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları ile pratik sonuçların farkı gözlemlenmiş ve gerçek bir şebeke kesitinde kesintiler ve gerilim düşmeleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the reasons, problems, and existing solutions of voltage sags, as well as the real case implementation of power electronics-based compensators in distribution power grid, with the purpose of eliminating voltage sags. Scaled model for the suggested compensator in the study have been designed at EMTP RV software to validate the use of power electronics-based device presented. In this thesis, all the simulation results for the model have been introduced and analyzed. The recommended equipment has been thoroughly explained in detail. The use of various kinds of compensators has been considered and explained in the thesis and among all of them DVR has been considered as the most complete solution to mitigate voltage sag in distribution networks. Modeling and simulation of a DVR is carried out in this thesis. The practical test results and an implementation in the field for a DVR have been analyzed. The difference of practical results and simulation results are discussed and the relation between interruptions and voltage sags in a real grid section is examined.