Modeling and analysis of multiconverter unified power quality conditioner
Çok çevirgeçli birleşik güç kalitesi düzenleyicisinin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 318515
  2. Yazar: TAHSİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Hassas yüklerin kullanımının her geçen gün artması, güç kalitesi problemlerinin çözümünü ve özel güç cihazlarının kullanımını gerekli hale getirmiştir. Gerilim kaynaklı çevirgeçlere (GKÇ) dayalı özel güç cihazlarının kullanımı ile dağıtım sistemlerinde aktif filtreleme, yük dengeleme, güç faktörü düzeltme ve gerilim regülasyonu mümkün olabilmektedir.Bu tezde, hatlararası özel güç cihazlarından Çok Çevirgeçli Birleşik Güç Kalitesi Düzenleyicisi (ÇÇ-BGKD), PSCAD/EMTDC programı kullanılarak modellenmiştir. Tasarlanan topoloji, çok fiderli sistemlerde gerilim ve akım bozulmalarının anlık kompanzasyonu için kullanılabilmektedir. Tezde bahsedilen ÇÇ-BGKD orta gerilim seviyesinde (11 kV) tasarlanmış; güç kalitesi problemlerini sezmede ve çıkarımında EPLL tabanlı etkili bir kontrolcü kullanılmıştır. ÇÇ-BGKD'nin Seri düzenleyicilerinin performansı dengeli ve dengesiz faz atlamalı gerilim düşümlerini, gerilim yükselmesi ve kesintileri durum çalışmalarını içeren simulasyonlarla değerlendirilmiştir. Şönt düzenleyicinin performansı ise harmonik kompanzasyon, reaktif güç kompanzasyonu ve DC bağ gerilimini düzeltme bakımından test edilmiştir.PSCAD/EMTDC simulasyon programında elde edilen sonuçlarda, iki fidere bağlı ÇÇ-BGKD'nin bu fiderlerde meydana gelen akım ve gerilim bozulmalarını başarılı biçimde kompanze edebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of sensitive loads make it necessary to solve power quality problems and to use custom power devices. Active filtering, load balancing, power factor correction and voltage regulation in distribution systems are possible with the use of voltage source converters (VSC) based custom power devices.In this thesis, one of the known interline custom power devices named Multiconverter Unified Power Quality Conditioner (MC-UPQC) is modeled in PSCAD/EMTDC. The developed topology can be used for simultaneous compensation of voltage and current imperfections in multibus/multifeeder systems. The proposed MC-UPQC is designed for medium voltage level (11 kV) and effective EPLL based control technique is used to detect and extract the PQ disturbances. The performance of Series Compensators of MC-UPQC is evaluated through extensive simulations for mitigating balanced and unbalanced voltage sags with phase jumps, swells and interruptions. The performance of Shunt Compensator of MC-UPQC is also tested for harmonic compensation, reactive power compensation, and DC link voltage regulation.It is observed that MC-UPQC which is connected to two feeders, can compensate current and voltage distortions succesfully in these feeders according to the results obtained using PSCAD/EMTDC.