Atık pomza tozu kullanılarak yeni bir harç karışımı üretiminin duvar blokları üzerinde deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the production of a new mortar mixture using waste pumice powder on wall blocks
- Tez No: 772328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Erzurum ili Pasinler ilçesi Demirdöven mevkiindeki ocaklardan çıkarılan pomza ile hafif yapı elemanları imalatı yapan Kaleblok Bims A.Ş. firmasının fabrika sahasında atık olarak biriken pomza tozu agregaları kullanılarak harçlar üretilmiştir. Bağlayıcı olarak CEM IV/B 32,5 R tipi çimento kullanılarak 1:3(çimento/kum), 1:3(çimento/pomza), 1:4(çimento/pomza), 1:5(çimento/pomza), 1:7(çimento/pomza) sabit hacim oranlı harç karışımları imal edilmiştir. Belirtilen harç karışımları kullanılarak 2'li (sıvalı, sıvasız), 3'lü (sıvalı sıvasız) ve şaşırtmalı bimsblok duvar numuneleri hazırlanmıştır. Bimsblok duvar numuneleri mekanik testlere tabi tutulmuş basınç dayanımları, kesme dayanımları ve elastisite modülleri deneysel olarak elde edilmiştir. Deneysel çalışma neticesinde referans olarak kullanılan 1:3(çimento/kum) harcı ile hazırlanan blok duvar numuneleri ile 1:3(çimento/pomza) ve 1:4(çimento/pomza) oranlı harç ile hazırlanan blok duvar numunelerinin dayanım ve davranışlarının benzer olduğu belirlenmiştir. Pomza tozu ile hazırlanan harç gruplarında pomza tozu miktarı arttıkça birim ağırlığın ve dayanımın azaldığı sonucuna varılmıştır. Çalışma neticesinde fabrika sahasında atık olarak biriken pomza tozu ile bimsblok duvar imalatında kullanılabilecek çimento bağlayıcılı harçlar üretilebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mortars were produced by using the pumice powder aggregates accumulated as waste at the factory site of the Kaleblok Bims Company which manufactures lightweight construction elements with pumice extracted from the quarries in Demirdöven district of Pasinler province of Erzurum city. Using CEM IV/B 32,5 R type cement as binder 1:3(cement/sand), 1:3(cement/pumice), 1:4(cement/pumice), 1:5(cement/pumice), 1:7(cement/pumice) fixed volume ratio mortar mixes were produced. By using the specified mortar mixtures, double (plastered, unplastered), triple (plastered and unplastered) and staggered pumice block wall samples were prepared. Pumice block wall samples were subjected to mechanical tests and their compressive strength, shear strength and modulus of elasticity values were obtained by using experimental results. As a result of the experimental study, it was found that the strength and behaviour of the block wall samples prepared with 1:3 (cement/sand) mortar used as a reference and the block wall samples prepared with 1:3 (cement/pumice) and 1:4 (cement/pumice) ratio mortar were determined to be similar. It was concluded that as the amount of pumice powder increased in the mortar groups prepared with pumice powder, the unit weight and strength decreased. As a result of the study, it was evaluated that cement-binding mortars that can be used in the production of pumice block wall can be produced with the pumice dust accumulated as waste in the factory site.