PLC otomasyon sistemlerinde haberleşme altyapısı ve uzaktan kontrol uygulamasının gerçeklenmesi
Communication infrastructure and remote control application in PLC automation systems
- Tez No: 772327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada endüstrilerde son zamanlarda ön plana çıkan dijital dönüşüm ve veri takibi sürecinin nasıl gerçekleştiği anlatılmaya çalışılmıştır. Bu hedef doğrultusunda çalışan makinelerden çalışma verilerinin, reçetelerin, çalışılan ürün kalitesinin, motor veya elektronik devre elemanlarının güncel durumunun ve daha bir çok verinin, alınış ve işleniş biçimi anlatılacaktır. Son dönemlerde üretilen makineler çoğunlukla PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) ve DCS (Dağıtılmış Kontrol Sistemi) gibi programlanabilir ve kontrol edilebilir, Input (Giriş) sinyalleri ve Output (Çıkış) sinyallerinin veri olarak işlendiği sistemlere sahiptir. PLC ve benzeri sistemler incelendiğinde çoklu karmaşık işlemlerin ve makine kontrollerinin ne kadar kolaylaştırıldığı görülecektir. Bu durum PLC sistemlerin en büyük avantajını oluşturmaktadır. PLC sistemlerinde söz konusu giriş / çıkış sinyallerinin kontrolü esnasında bir haberleşme gerekli olmaktadır. CPU (Merkezi Kontrol Birimi) 'ya gelen bir sinyalin geliş ve işleniş biçimi haberleşme çeşidine bir örnek teşkil etmektedir. Bu örnekleri; Profinet, ProfiBUS, ModBUS, CanBUS, RS232, ASI vb. protokoller ile çoğaltmamız mümkündür. Bu protokollerin endüstriyel haberleşmedeki rolünü inceleyeceğiz. Bu protokoller üzerinden PLC sistemlerinden alınan; Motor devri, zamanlayıcı bilgileri, sıcaklık, basınç, metraj, debi vb. tüm değerler incelenerek çalışan sistemin, makinenin verimliliği, üretkenliği, arıza durumu; makineyi çalıştıran operatörün başarısı, efektif çalışma süresi vb. ortaya konabilir ve ihtiyaç duyulan analizlerde kullanılmak üzere analitik çözümler üretilebilir. Endüstri 4.0 temelinde en önemli konu olan Big Data ve IoT yöntemlerini kullanarak analizler çoğaltılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, It is explained how the digital transformatiın and data proccessing takes place in industries. It will be explained how working data, production recipes, working product quality, current status of motor or electronic circuit elements and many other data are received and processed from working machines. Recently produced machines mostly have programmable and controllable systems such as PLC (Programmable Logical Controller) and DCS (Distributed Control System). PLC and similar systems have advantages. With PLC we simplify complex operations and machine controls. In PLC systems, input / output signals work on a communication protocol. In other words, The signal receiving from machine to the CPU (Central Control Unit). is an example of a communication infrastructure. The signals can be digital or analog. We can run these signals with protocols such as ProfiNET, ProfiBUS, ModBUS, CanBUS, RS232, ASI etc. We will examine the role of these protocols in industrial communication. With these communication protocols, data such as Engine Speed, Timer information, temperature, pressure, metering information, , flow rate can be obtained from PLC Systems. With the received data, values such as efficiency, productivity, working time of the machine and the operator can be found. Analyzes can be increased by using Big Data and IoT methods, which are the most important issues for Industry 4.0. So why do we need this information?, What will we do with this information? We will search to answers to questions such as and we will present these answers in our study.