The determination of the geotechnical rocks characteristic and design of support system of the Lower Melez Tunnel
Aşağı Melez Tüneli, jeoteknik kayaç özellikleri ve tahkimat sistemi dizaynının tespiti
  1. Tez No: 77234
  2. Yazar: ÖZER ÖLÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İzmir Büyükşehir Belediyesi 3-2 milyon nüfusu ile ülkenin üçüncü büyük şehridir. Hızlı nüfus artışı ve plansız şehirleşme İzmir Körfezi, dereler ve yeraltı suları üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. Mevcut atıksu sistemi tüm evsel ve sanayi atıklarını şehir içinden geçen dere ve kanallar vasıtasıyla körfeze akıtmaktadır. Arıtma tesisinin olmaması, İzmir Körfezinin aşırı kirlenmesine neden olmuştur, İzmir Körfezinin kurtarılması, ancak, evsel ve sanayi atıklarının uygun şekilde toplanarak, arıtılması ile mümkündür. Bu amaçla, İZSU tarafından Büyük Kanal Projesi hazırlanmış ve inşaatlarına da başlanmıştır. Bu proje kapsamında olmak üzere, halen Melez deresine dökülen atıksuları toplayacak ve Şirinyer ile Yenişehir arasında kazılacak, 3 m çapında, 2700 m uzunluğunda, dairesel kesitli bir tünel projelendirilmektedir. Bu akademik çalışmada, planlanan tünel güzergahı üzerinde geçilecek formasyonların jeoteknik ve jeomekanik özellikleri, sondajlardan temin edilen karotlar üzerinde EİEİ (Elektrik İşleri Etüd İdaresi) ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü Laboratuvarlarında yapılan test çalışmaları ile tespit edilmiştir. Elde edilen bu doneler, açılacak tünelin tahkimat gereksinimlerinin analizi için kullanılmıştır. Bu amaçla, ampirik ve analitik metodlar kullanılmış, Dokuz Eylül Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümünden temin edilen Classex ve FEM (Sonda Elemanları Yöntemi) programları kullanılarak kayaçların jeomekanik özelliklerin belirlenmiş ve Aşağı Melez tünelinin tahkimat dizaynına yönelik çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışma, açılacak bir tünelde kullanılacak tahkimat ile içinden geçeceği formasyonlar arasındaki ilişkileri detaylı olarak inceliyebilecek, randımanlı bir metod geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The Izmir Metropolitan Municipality is the third largest in Turkey, with a population of 3.2 million. Population growth and rapid urbanisation are placing strains on Izmir Bay, waterways and groundwater resources. The sewerage system discharges directly into the Bay of İzmir and into surface channels and streams flowing through the city to the bay. There are serious deficiencies in its waste water collection, and a lack of waste water treatment causing extreme pollution of İzmir Bay. The recovery of the İzmir Bay is possible only by appropriate collection, treatment, disposal of domestic and industrial waste water. With this understanding, İzmir Sewerage Project has started by İZSU (Izmir Water and Sewerage Authority). In the concept of this project, a circular tunnel, 3 m diameter and 2700 m long is planning to built between the new Şirinyer Bridge and the main collector near Yenişehir, in order to carry all the pollutants in the Lower Melez catchment area. In this academic study, along the projected tunnel alignment, the geotechnical and geomechanical characteristics of the formations have been investigated. The drill cores have been studied at the EIEI (Turkish Electrical Works Authority), and Dokuz Eylul University, Mining Engineering Department laboratories. For the selection of the most proper support design for the Lower Melez Tunnel, these data's have been used as input values during the Empirical and Analytical studies. The computer programs of Classex and FEM (Finite Element) are provided from the Dokuz Eylül University, Mining Engineering Department. By means of these programs the determination of the geomechanical characteristics of theformations and some studies on the support design of the Lower Melez Tunnel has been done. This study provides an efficient method for detailed analysis of the interaction between rock around an excavation and support installed within the opening.