Application of anaerobic filter systems to treat concentrated organic wastes
Konsantre çözünmüş kirliliklerin arıtımında anaerobik filtre sistemlerinin uygulanması (Model çalışma)
  1. Tez No: 77233
  2. Yazar: SEVGİ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Doğa büyük bir arıtma, yenileme ve onarma kapasitesine sahiptir. Ancak, insanoğlu yaşam faaliyetleri sonucunda bulundukları ortamın sürekli olarak değişmesine neden olmaktadır. Bu değişim, canlı doğanın yapısına uygun olduğu takdirde sorun önemli boyutlara ulaşmadan doğal olarak çözümlenebilmektedir. Doğal kapasitenin aşılması durumunda ise çevre kirliliği sorunları ortaya çıkmaktadır. Hızlı bir endüstrileşme sürecinde olan dünyada, çevre kirliliği kontrolü de endüstrileşmeye paralel olarak sürdürülmeye çalışılmaktadır. Genel anlamda, arıtma teknolojileri aerobik ve anaerobik sistemler olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu çalışmada, dünyada en ekonomik seçenek olarak kabul edilen anaerobik arıtma sistemlerinden biri olan yüksek hızlı yukarı akışlı anaerobik filtre modelinde arıtılabilirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü Araştırma Fon Saymanlığı'nın 0922.93.01.05 numaralı Konsantre Çözünmüş Kirliliklerin Arıtımında Anaerobik Filtre Sistemlerinin Uygulanması (Model Çalışma) isimli projesi tarafından desteklenmiştir. Deneysel verilerin uygulanması sonucunda, model reaktör biofilmsiz ortamda piston akım özelliğini göstermektedir. Melas içeren sentetik atık suyun yukarı akışlı anaerobik filtrede ön arıtımı KOİ açısından değerlendirilmiştir. Model reaktör mezofilik ve ortam koşullarında; 1, 2 ve 3 günlük hidrolik alıkonma sürelerinde ve 0.33-10 kgKOİ/m3.g aralığındaki organik yükleme oranlarında çalıştırılmıştır. Farklı yükleme oranlarında reaktörün kararlı haldeki verimleri değerlendirilmiştir. Melas içeren sentetik atıksu mezofilik koşullarda %90 değerinde yüksek KOİ giderme oranları ile arıtılması mümkündür. Ortam sıcaklığında ise bu değer %48'den %75'e yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
Nature has a very great self-treatment and renewment capacity. However; mankind has been continuously changing the environment by activities. If these changes are in harmony with the natural structures the effects of these changes can be eliminated. In the situation which this capacity is surpassed, environmental pollution problems come out. In the world, haying a high industrialization rate, environmental pollution control studies have been conducting according to industrialization. Generally, treatment technologies can be classified as aerobic and anaerobic systems. This study has carried out using a high rate upflow anaerobic filter model reactor which is accepted as one of the most economical systems in the world. This project financed by Dokuz Eylül University- AIF (Research Foundation of DEU); Project Number=0922.93.01.05, Project Title : Treatment of Concentrated Dissolved Pollution Using Anaerobic Filter Systems (Model Study). By the application of experimental data to the models, the model reactor without biofilm shows plug flow characterization. Pretreatment of molasses containing synthetic wastewater was tested for for COD removal in the upflow anaerobic filter. The reactor was operated at mesophilic and ambient conditions with 1, 2 and 3 days of hydraulic retention times and 0.33-10 kgCOD/m3.d organic loading rates. Steady state performance of the model reactor on different COD loading rates were evaluated. Molasses containing synthetic wastewater is possible to be treated with high COD removal efficiency of 90% in mesophilic condition. According to ambient temperature this value rising from 48% to 75%.