Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönem Lykia bölgesi duvarları
Archaic, Classical and Hellenistic Lycian region walls
  1. Tez No: 772348
  2. Yazar: HALİL MERT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmada Lykia Bölgesi'nde, Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönem'de karşılaşılan bazı duvar örnekleri ele alınmıştır. Genel amaç çeşitli arkeolojik materyallerle tarihlendirilen yapılara ait duvarların, duvar örgü stillerini karşılaştırmaktır. Arkaik Dönem sonrası, özellikle Klasik Dönem'de Pers Egemenliği'nin Lykia'daki yönetsel yapıyı organize etmesi ile birlikte, Klasik Dönem'de Lykia Bölgesi'nde imar faaliyetleri artmıştır. Dolayısıyla Klasik Dönem ile birlikte bu bölgedeki yapılarda yeni duvar örgü teknikleri ile karşılaşılmaya başlanmıştır. Duvar örgüsünde kullanılan, örgü teknikleri (Polygonal örgü, Trapezoidal örgü, Rektogonal örgü vs) ile blokların kenar ve yüzey işçiliklerinde detaylar, duvarların tarihlendirilebilmesi yönünde bizlere fikir vermektedir. Çalışmada 22 kent / yerleşim yerine ait 48 duvar yapısı ele alınmıştır ve bu duvarlar; yapım teknikleri, örgü biçimleri ile özellikle bloklarda izlenen yüzey – kenar işçilikleri bağlamında irdelenmiştir. Ortaya çıkan farklı sonuçlar, Lykia Bölgesi özelinde bir duvar gruplandırması yapılabilmesini sağlamıştır. Elde edilen tüm bu veriler neticesinde Arkaik Dönem, Klasik Dönem ve Hellenistik Dönem'deki Lykia Bölgesi duvarcılığına dair sonuçlara ulaşılmış, Lykia Bölgesi'nin özellikle duvar işçiliği bağlamında dış bölgelerden etkilenip etkilenmediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some wall samples that encountered in the Classical Period in the Lycian Region are discussed. The general aim is to compare the masonry styles of the walls of the buildings dated by various archaeological materials. With the Persian Sovereignty organizing the administrative structure in Lycia, reconstruction activities increased in the Lycia Region in the Classical Period. Therefore, with the Classical Period, we begin to see new masonry techniques in the buildings in this region. The masonry techniques (Polygonal, Trapezoidal, Rectogonal masonry etc.) used in the masonry and the details in the edge and surface craftsmanship of the blocks give us an idea for the dating of the walls. In this study, although not all the wall samples encountered in the Lycian Region are discussed, the examples showing general differences and giving clear dates are included. In the study, 48 wall structures belonging to 22 settlements were discussed. The different results that emerged enabled a wall grouping specific to the Lycian Region. It has been discussed whether the Lycian Region was affected by the outer regions, especially in the context of masonry. As a result of all these data obtained, conclusions about the Lycian Region masonry in the Archaic, Classical and Hellenistic Periods were reached.