Abbâsî Döneminde öne çıkan isyan hareketlerinin Arap şiirine yansıması
شعر الثورات السياسية وتأثيرها على الأدب العربي / The reflection of the prominent rebel movements in the Abbasid era on Arabic poetry
- Tez No: 772351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETULLAH YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İsyan hareketlerinin etrafında oluşan şiir, farklı sınıflardan insanların ve toplumların yaşamlarıyla ilişkilendirilmiş edebi bir olgudur. Bununla birlikte bize İslam tarihindeki Arap yaşamının bazı yönlerini de gösterir. Abbâsîler dönemindeki birey ve grupların psikolojik durumlarına ışık tutar. Siyasi, sosyal, ekonomik ve entelektüel hayatta hüküm süren yenilik, gelişme, yolsuzluk ve gecikme tezahürlerini ortaya koyar. Ayrıca Abbâsî devletine karşı ortaya çıkan isyan hareketlerden izler taşıyan şiirin konusu, eğilimleri, çağrışımları ve özellikleri hakkında bilgi veren bağımsız bir araştırma yapılmamıştır. Bazı araştırmacılar Abbâsî dönemi ile ilgili edebiyat ve siyaset konularında inceleme yapmışlar ancak isyan hareketlerden izler taşıyan şiiri; nesnel, sanatsal ve delalet açısından ele almamışlardır. Dönemin isyan hareketlerinden etkilenen şiirler, Abbâsî devletinin bu çalkantılı aşamalarında siyasi durumun yozlaşmasını ve kötülüklerini ortaya koymaya katkıda bulunmuştur. Bununla beraber gündelik yaşamın zorluğuna bir tepki olarak doğrudan ve dolaylı bir davet çağrısı yapmıştır. Halkı değişime ve genel tanzimata teşvik etmiştir. Bu nedenle, bu konunun edebiyat çalışmaları çerçevesinde büyük bir öneme sahip olduğu düşünülmüş ve incelenmesi gerekli görülmüştür. Bu çalışmanın birinci bölümünde Câhiliye'den Sadru'l-İslam, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerine kadar Arap şiiri özetlenerek her dönemin önde gelen şairleri ve öne çıkan şiirlerin temaları genel itibariyle anlatılmaktadır. İkinci bölümde Abbâsî devletinde etkili olan isyan hareketlerinin başlıca örnekleri tarihsel açıdan ele alınmaktadır. Her isyan hareketi altında isyan hareketini destekleyen ve isyana karşı söylenen şiirler temalarına uygun bir şekilde ele alınarak tasnif edilmektedir. Ardından isyan hareketleri etrafında oluşan şiirler genel bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu şekilde isyan hareketlerinin Arap şiirine nasıl yansıdığını ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry, which is formed around rebellion movements, is a literary phenomenon associated with the lives of people and societies from different classes. However, it also shows us some aspects of Arab life in Islamic history. It sheds light on the psychological state of individuals and groups in the Abbasid period. It reveals the manifestations of innovation, development, corruption and delay that prevail in political, social, economic and intellectual life. In addition, there has been no independent research that gives information about the subject, tendencies, connotations and features of the poem, which bears traces of the rebellion movements against the Abbasid state. Some researchers have examined literature and politics related to the Abbasid period, but his poem, which bears traces of rebellion movements; they did not deal with it in terms of objective, artistic and signification. The poems influenced by the rebellion movements of the period contributed to reveal the corruption and evils of the political situation in these turbulent stages of the Abbasid state. However, they made a direct and indirect invitation call as a reaction to the difficulty of daily life. They encouraged the people to change and general regulation. For this reason, it is thought that this subject has a great importance within the framework of literary studies and it was deemed necessary to examine it. In the first part of this study, Arabic poetry from Jahiliyya to Sadru'l-Islam, Umayyad and Abbasid periods is summarized and the leading poets of each period and the themes of prominent poems are explained in general. In the second part, the main examples of the rebellion movements that were effective in the Abbasid state are discussed from a historical perspective. Under each rebellion movement, the poems that support the rebellion movement and sung against the rebellion are handled and classified in accordance with their themes. Then, the poems formed around the rebellion movements are evaluated in a general way. In this way, it is aimed to reveal how the rebellion movements are reflected in Arabic poetry.