Çocuklarda iyi olma halini destekleyen resimli çocuk kitaplarının çocukların sosyal uyumlarına ve sosyal duygusal dayanıklılıklarına etkisi
The effect of children's picture books caused the well-being in children on social adaptation and social-emoti̇onal reseilience of children
  1. Tez No: 772352
  2. Yazar: ZEYNEP ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuklarda iyi halini destekleyen resimli çocuk kitaplarının çocukların sosyal uyumlarına ve sosyal duygusal dayanıklılıklarına etkisini incelemektir. Araştırma karma yöntem kullanılarak, nitel ve nicel veriler birlikte elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci İstanbul ili, Sarıyer ilçesinde yer alan bağımsız özel bir anaokulunda ilk kez okula başlayarak eğitim alan 3-6 yaş arasında 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde, çocuklarda iyi olma halini destekleyen ve uzman görüşüyle belirlenen 8 kitap öğrencilere etkili okuma teknikleri de kullanılarak okunmuştur. Araştırmanın nicel veriler için Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri için ise öğrencilerin iyi olma hali, sosyal-duygusal dayanıklılık kavramlarına ilişkin görüşleri alınmıştır. Nicel boyuttan elde edilen sonuçlara göre, iyi olma halini destekleyen resimli çocuk kitaplarının erken çocukluk dönemindeki çocukların iyi olma hali ve sosyal-duygusal dayanıklılık becerileri üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda, resimli çocuk kitaplarının öğrencilerin iyi olma hali, sosyal-duygusal dayanıklılık kavramlarına ilişkin görüşlerine etkisi olduğu görülmüştür. Araştırmada nicel boyuttan elde edilen bulguların, nitel boyuttan elde edilen bulgularla desteklendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of picture books that support well-being in children on social adaptation and social emotional resilience of children. By using mixed method, qualitative and quantitative data were obtained together. The implementation process of the research was carried out with 50 students between the ages of 3-6, who started school for the first time in an independent private kindergarten located in Sarıyer district of Istanbul. During the research process, 8 books that support well-being in children and were determined by expert opinion were read to the students by using effective reading techniques. The Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children was used for the quantitative data of the study. For the qualitative data of the research, the opinions of the students on the concepts of well-being and social-emotional resilience were taken. According to the results obtained from the quantitative dimension, it was determined that picture books supporting well-being had a positive effect on the well-being and social-emotional resilience skills of children in early childhood. In the qualitative aspect of the research, it was observed that picture books for children had an effect on students' views on the concepts of well-being and social-emotional resilience. In the study, it was concluded that the findings obtained from the quantitative dimension were supported by the findings obtained from the qualitative dimension.