Life kinetik antrenmanlarının futbolcu performansları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of life kinetic trainings on football performance
  1. Tez No: 772381
  2. Yazar: İSKENDER AYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı 12 hafta boyunca düzenli olarak gerçekleştirilen life kinetik antrenmanlarının futbolcuların illinois çeviklik, reaktif çeviklik ve life kinetik parkuru testi (top kontrolü ve pas becerileri) üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya, Samsunspor futbol kulübü alt yapısında aktif olarak futbol oynayan ve haftada en az 6 kez antrenman yapan 70 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolcular rastgele yöntem ile deney grubu (life kinetik antrenmanı yapan) (n=40) ve kontrol grubu (life kinetik antrenmanı yapmayan) (n=30) olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna araştırmacılar tarafından oluşturulan life kinetik antrenman dirilleri 12 hafta boyunca rutin kulüp antrenmanlarına ilaveten hemen ısınma sonrasında haftada 2 gün 15 dakika uygulanmış, kontrol grubu ise sadece rutin kulüp antrenmanlarına katılmışlardır. 12 haftalık sürecin öncesinde ve sonrasında hem deney hem de kontrol gruplarına“İllinois çeviklik testi”,“y reaktif çeviklik testi”ve araştımacılar tarafından oluşturulan içerisinde top kontrolü ve pas becerileri barındıran“life kinetik beceri parkuru”uygulanmıştır. Tüm performansların öntest ve sontest ölçümleri, aynı zaman diliminde (15:00-17:00) gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Verilerde öntest ve sontest arasındaki farklılığa paired sample T testi ile gruplar arasındaki farkların istatistiğinde ise Independent-samples T test kullanılmıştır. Çalışmada Illinois çeviklik, y reaktif çeviklik ve life kinetik beceri parkuru (süre/puan) değerlerinde hem deney grubunun hem de kontrol grubunun (grup içi) öntest sontest değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of life kinetic training performed regularly for 12 weeks on the illinois agility, reactive agility and life kinetic parkour test (ball control and passing skills) of football players. 70 male football players who play football actively in the Samsunspor football academy and train at least six times a week voluntarily participated in the study. The football players were randomly divided into two groups as the experimental group (who did life kinetic training) (n=40) and the control group (who did not do life kinetic training) (n=30). In addition to routine club training for 12 weeks, life kinetic training sessions created by the researchers in the experimental group were applied for 15 minutes, 2 days a week, immediately after warming up, while the control group only participated in routine club training.“Illinois agility test”,“y-reactive agility test”and“life kinetic skill parkour”, which includes ball control and passing skills, were applied to both experimental and control groups before and after the 12-week period. Pretest and posttest measurements of all performances were carried out at the same time (15:00-17:00). SPSS 21 package program was used in the statistical analysis of the data. Paired sample T test was used for the difference between the pretest and posttest in the data, and the Independent-samples T test was used for the statistics of the differences between the groups. In the study, a statistically significant difference was found between the pretest and posttest values of both the experimental group and the control group (within group) in Illinois agility, y-reactive agility and life kinetic skill parkour (time/points) values (p0.05).