Lise öğrencilerinin dille ilgili düşünce yapıları İngilizce dersine yönelik başarı duyguları ve ders başarıları arasındaki ilişki
The relationship between language mindsets achievement emotions and success in English lessons of high school students
  1. Tez No: 772380
  2. Yazar: FİLİZ MUTLUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin İngilizce derslerine ilişkin düşünce yapılarının, başarı duyguları ile ilişkileri ve ders başarıları ile her bir değişkenin birbiri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Bolu ilindeki Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler, Fen Lisesi' nde öğrenim gören 1032 öğrenci oluşturmuştur. Düşünce Yapılarına ilişkin veriler, Lou ve Noels (2016) tarafından geliştirilen ve Eren ve Rakıcıoğlu-Söylemez (2020) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Dil Düşünce Yapıları Ölçeği' ile Başarı Duygularına ilişkin veriler; Pekrun, Goetz ve Frenzel (2007) tarafından geliştirilen ve Eren ve Özsaray (2016) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan 'Başarı Duyguları Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Ders başarı düzeyleri; plot çalışması, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan başarı testi ile elde edilmiştir. Atılan uç değerlerden sonra araştırmaya 980 kişinin verisi ile devam edilmiştir. Veriler analiz edilirken LISREL, SPSS 24 ve MPLUS 8 programları kullanılmıştır. Araştırmanın deseni, Açımlayıcı İlişkisel Desendir. Araştırma sonucunda öğrencilerin başarılarıyla keyif, can sıkıntısı, utanç ve gurur arasında negatif yönlü düşük düzeyde; kaygı ile orta düzeyde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Yabancı Dil Düşünce Yapılarından Sabit İkinci Dil Yeteneği İnançları (YDİ Sabit) ve Gelişimsel İkinci Dil Yeteneği İnançları (YDİ gelişimsel), öğrencilerin başarılarını yordadığı , ancak Sabit Genel Dil Zekası İnançları (GDZ sabit), Gelişimsel Genel Dil Zekası İnançları (GDZ gelişimsel), Dil Öğreniminde Sabit Yaş Hassasiyeti Inançları (YAŞH sabit) ve Dil Öğreniminde Gelişimsel Yaş Hassasiyeti Inançları (YAŞH gelişimsel)' nın öğrencilerin başarılarını yordamadığı belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda kaygı ve yabancı dil başarıları arasında YDİ sabit (yabancı dil edinimine yönelik sabit düşünce yapıları) aracılık etmekte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of each variable between the mindsets, achievement emotions and academic success of high school students in English lessons were examined. The population of the research was composed of 1032 students in Anatolian High Schools, Science High School, Social Sciences High school in Bolu province in 2020-2021 education year.The data of the mindsets of students were gathered through 'Language Mindset Inventory (LMI) Scale' which was developed by Lou and Noels (2016) and was adapted to Turkish by Eren and Rakıcıoğlu-Söylemez (2020); the data of the students' achievement emotions were gathered through Achievement Emotions Questionaire which was developed by Pekrun, Goetz, Frenzel (2007) and was adapted to Turkish by Eren and Özsaray (2016). The academic achievement levels of the English lesson were obtained by the plot study of which the validity and reliability were pretested. The research continued with the data of 980 people after extreme values were discarded. To analyze the data, LISREL, SPSS 24 and MPLUS 8 programs were used. The design of the research was the Explanatory Correlational Design. The result of the research was that; there was a low negative correlation between students' success and enjoyment, boredom, shame and pride; on the other hand, a moderately significant relationship with anxiety was found. It was also found that Fixed Second Language Ability Beliefs (l2b entity) and Incremental Second Language Ability Beliefs (l2b incremental) of Foreign Language mindsets predicted students' success in lessons, but Fixed General Language Intelligence Beliefs (glb entity), Incremental General Language Intelligence Beliefs (glb incremental), Fixed Age Sensitivity Beliefs in Language Learning (asb entity) and Incremental Age Sensitivity Beliefs in Language Learning (asb incremental) didn't predict students' success. As a result of the analyses, it was detected that the relationship between anxiety and their second language achievement was fully mediated by Fixed Second Language Beliefs (l2b entity).