Bankacılık sektöründe çalışanların mobil öğrenmeye yönelik tutumlarının ve hazırbulunuşluklarının incelenmesi
Examining the banking sector employees' attitudes and readiness for mobile learning
  1. Tez No: 772385
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TOP, DR. DERYA BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mobil cihazların kullanım oranlarının arttığı günümüz dünyasında, bu cihazları birer öğrenme nesnesi haline dönüştürebilmek önemli konularından biri olmuştur. Bunun yanı sıra öğrenenin mobil öğrenmeye yönelik tutumlarını ortaya çıkarmak da mobil öğrenme ortamları için öğrenme nesnelerini tasarlarken geliştiricilere yol göstermede önemli bir rol oynamaktadır. Bu perspektifle hazırlanmış olan çalışma, bankacılık sektöründeki çalışanların mobil öğrenmeye yönelik tutumları ve hazırbulunuşluklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesiyle gerçekleşmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya özel bir bankanın uygun örneklem yoluyla ulaşılan 229 çalışanı katılmıştır. Veri toplamak amacı ile, Demir ve Akpınar'ın geliştirdiği“Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum”ve Gökçearslan ve diğerlerinin Türkçe'ye uyarladığı“Mobil Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk”ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bankacılık çalışanlarının tutumlarının yüksek seviyede olduğu; cinsiyet, günlük internet kullanım süreleri, mobil öğrenme ortamlarında bir ders veya eğitim alma durumlarına göre farklılaşmadığı; yaş ve bankacılık tecrübelerine göre ise farklılaştığı tespit edilmiştir. Mobil öğrenme hazırbulunuşluklarının ise orta seviyede olduğu ve çalışma kapsamında belirlenen bağımsız değişkenlerden hiçbirine bağlı olarak farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca bankacılık çalışanlarının mobil öğrenmeye yönelik tutumları ile hazırbulunuşlukları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mobil Öğrenme, Mobil Öğrenmeye Yönelik Tutum, Mobil Öğrenmeye Yönelik Hazırbulunuşluk, Bankacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
In today's world, where the usage rates of mobile devices are increasing, turning these devices into learning objects has become one of the important issues. In addition, revealing the learner's attitudes towards mobile learning plays an important role in guiding developers while designing learning objects for mobile learning environments. The study, which was prepared with this perspective, examined the attitudes and readiness of employees in the banking sector towards mobile learning according to various variables. A correlational survey model was used in the research. Two hundred twenty-nine employees of a private bank, reached through convenient sampling, participated in the study. To collect data,“Attitude towards Mobile Learning”developed by Demir and Akpınar and“Readiness towards Mobile Learning”scales adapted into Turkish by Gökçearslan and others were used. As a result of the research, it was found that the attitudes of banking employees are at a high level; it did not differ according to gender, daily internet usage time, or taking a course/training in mobile learning environments; It has been determined that there are differences according to age and banking experience. It has been revealed that mobile learning readiness is moderate and does not differ depending on any variable. In addition, it has been determined that there is no significant relationship between banking employees' attitudes toward mobile learning and their readiness. KEYWORDS: Mobile Learning, Mobile Learning Attitudes, Mobile Learning Readiness, Banking Sector