Video destekli öğretim modeli ile yapılan piyano akordu ve bakımı eğitiminin öğrenmeye etkileri
The effects of a video-assisted teaching model for training of piano tuning and maintenance on learning
  1. Tez No: 772384
  2. Yazar: SEZER DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada video destekli öğretim modeli ile müzik eğitimcilerine piyano akordu ve bakımı temel bilgilerinin ne yönde kazandırıldığını ortaya koymak ve müzik eğitimcilerine piyano akordu ve bakımının tanıtılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, eğitimciler için piyano kullanımında piyanoda karşılaşılan akort sorununun çözümüne yönelik ve düzenli piyano bakım bilgisini içeren eğitim materyali hazırlanmıştır. Bu eğitim paketi piyano ile ilgili karşılaşılan sorunları çözmeye yönelik bir kaynak olması bakımından önem taşımaktadır. Piyano akort sorununun çözümüne ve düzenli piyano bakım bilgisinin kazandırılmasına ilişkin video destekli öğretim modeli ile piyano akort ve bakım öğretiminin etkililiğini saptamak amacıyla deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma, tek grup ön test-son test deneysel desen modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini ülkemizde MEB'e bağlı okullarda görev yapan müzik öğretmenleri, örneklemini ise ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile kendilerine ulaşılabilen ve akustik piyanoyu etkin olarak derslerinde kullanan 10 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda uygulanan video destekli eğitim sonrasında öğretmenlerin piyano akordu ve bakımı konusundaki bilgi düzeyinin önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Video destekli öğretim modeli ile Piyano akordu ve bakımı eğitimi süreçlerinin bu alana ilgi duyan müzik öğretmenlerinin dikkatini çekeceği ve mesleki gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how the basic knowledge of piano tuning and maintenance is gained to music educators with the video-assisted teaching model and to introduce the piano tuning and maintenance to music educators. In this respect, educational material has been prepared for educators to solve the tuning problem encountered in the use of the piano and to include regular piano maintenance information. This training package bears significance in terms of being a resource for solving problems related to the piano. The experimental method was used to determine the effectiveness of the video-assisted teaching model for piano tuning and maintenance teaching on the solution of the piano tuning problem and the acquisition of regular piano maintenance knowledge. The research was designed based on the single group pre-test and post-test experimental design mode. The research group consists of music teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in our country, and the sample consists of 10 music teachers who can be reached through convenience sampling method and who use acoustic piano effectively in their lessons. As a result of the research, it was observed that the teachers' level of knowledge on piano tuning and maintenance increased significantly after the video-assisted training. The video-assisted teaching model and the piano tuning and maintenance training processes are thought to attract the attention of music teachers who are interested in this field and contribute to their professional development.