The Mechanism of homogenisation of the 17 th century Ottoman house in Anatolian cities
17. yüzyıl Osmanlı konutunun Anadolu kentlerine homojenizasyonu
- Tez No: 77243
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET T. EYÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, genel kabul görmüş ve kimisi önyargılı değişik etiketler altında incelenmiş olan Osmanlı konutuna başka bir açıdan yaklaşmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın başlangıcında geniş bir coğrafî mekana yayılan bir konut tipinin hangi mekanizmalar eliyle bu yayılımı kazandığı sorulmuştur. Giderek bu konutu, İmparatorluğun 17. yüzyıldaki örgütsel strüktürünü inceleyerek anlamaya yönelinmiştir. Bu çalışmanın toplam beş bölümden oluşan bir kuruluşu vardır. Birinci bölümün ilk satırlarında bu konuda çalışan bir araştırmacının daha başlangıçta karşına çıkan bilgi boşluklarının ve büyük belirsizliklerin altı çizilmiştir. Sonra, yöntemin, üzerine temellendiği bir tarih anlayışı ana hatları ile tarif edilmiştir ki, bu tarif bir mimarlık nesnesini geleneğin içinde değil, tarihin özgül koşullan içinde anlamak düşüncesini vurgulamak için gerekli görülmüştür. Yöntemin ise, toplam 1 1 değişkeni ve üç ayrı bakış açısını içeren bir sistemin içinde yeraldığı ve konutu, üretim süreci içindeki aktörlerin ve mekanizmaların incelenmesi yolu ile kavrayan bir yaklaşım olduğu belirtilmiştir. Daha sonra, bu çalışmanın kurgusu içinde ele alınması düşünülmemekle birlikte, üzerinde dönen tartışmalara katılmamanın da çok güç olduğu evrim teorilerinin, diğer bir deyişle köken sorununun ardında yatan süreklilik önermesi kısaca eleştirilmiştir. Nihayet, bu çalışmanın zamanda ve mekanda belirlediği sınırlar bu bölümün son başlığı altında gösterilmiştir. İkinci bölümde, 17. yüzyılın konu ile ilgili olduğu varsayılan özgül koşullan ile Osmanlı-Anadolu kentinin fiziksel yapısı ve idari örgütlenmesi hakkında fikir verebilecek nitelikte genel bir giriş yapılmıştır. Bir yanda büyüme ve genişleme üzerine kurulu bir imparatorluk, altın çağını yaşarken, diğer yanda da ekonomik krizler, kısır bir düşünce ortamı, aşın nüfus artışının baskılan ve isyanlar bu bünyeyisarsmaktadır. Bu dönemde olağanüstü bir gelişme gösteren Anadolu kentlerinin doku özellikleri, altyapısı, merkezi ve mahalleleri ile konut mülkiyeti, vergi düzeni ve yönetim şekli kısaca anlatımıştır. Üçüncü bölüm, Osmanlı konutunu merkez-çevre ilişkileri açısından yorumlayan bir yaklaşım içinde imparatorluğun yapı üretimi alanındaki örgütsel strüktürünün ayrıntılarını içermektedir. İmparatorluğun tek egemen kenti olan başkent İstanbul, her alanda olduğu gibi yapı üretim alanında da sarayın yarattığı konut model ve standartlarını taşraya ihraç eden bir merkezdir. 15. yüzyılın ikinci yansından başlayarak çalışan bu mekanizmanın Anadolu'daki etki alanları, model ve lüks öğelerinin yayılımında yollar ve talep çevresi taşra yöneticileri anlatılmıştır. Yapı üretim alanının merkezde ve taşrada görevli aktörleri olan 'kadı'nın ve mimarların, standartların uygulanmasındaki müdahale yetkilerinin ve sorumluluk sınırlarının genişliği gösterilmiştir. İnşaat esnafı da benzer bir örgütsel strüktürün bir parçası olarak üretim yapmaktadır, üretimi denetlenmektedir ve zaman zaman savaşlarda ve merkezdeki inşaatlarda görevlendirildikleri için sanıldığının aksine ülke içindeki hareketliliği de yüksektir. Devlet, inşaat malzemelerinin de içinde yeraldığı üretim ve ticaret faaliyetlerini 'muhtesip' aracılığıyla denetlemektedir. Bu bölümde son olarak devletin yapılaşmaya ilişkin müdahaleleri, malzeme alımındaki öncelik hakkı, malzeme standartlarım ve işçilik ücretlerini belirlemesi fermanlarla örneklenerek anlatılmıştır. Dördüncü bölüm ise 17. yüzyıl Osmanlı- Anadolu kent konutunun yapımı üzerine bir betimlemeyi içermektedir. Önce Açık Sofalı Konut Tipinin bu dönemdeki varlığına ilişkin birkaç bulgu sıralanmış sonra da bu konutun yapım sürecinin restitüsyonu yapılmıştır. Bunun için 17. yüzyılın ve erken 18. yüzyılın konutlarının rölövelerine ve bu konutlar üzerine yapılan bölgesel çalışmalara dayanılmıştır. Sonuç bölümünde üç ayaklı bir yorum seti yeralmaktadır. Bu yorum setinin ilk ayağında Osmanlı konutunu açıklama iddiasındaki iki ana yaklaşım özetlenmiş ve bu çalışmanın sözkonusu yaklaşımlar içindeki tavrı ve duruşu belirlenmiştir. Buna ek olarak, 17. yüzyıl Osmanlı- Anadolu kentinde konutun, örgütsel determinizm olarakda nitelenebilecek bir yaklaşım içinde yorumlandığı belirtilmiştir. İkinci ayak bu örgütsel deterministik yaklaşımın merkez-çevre ilişkileri içinde açıklayabildiği bir mekanizmanın Osmanlı konutunu taşraya homojenize ettiğini anlatmaktadır. Bu görüş mevcut olmakla birlikte daha çok Orta Sofalı Konut Tipini açıklamak için kullanılmaktadır. Bu çalışmada ise, bir konut modeli olarak Açık Sofalı Konut Tipinin, 15. yüzyılın ortalarından başlayan homojenizasyon sürecinin ilk durağı olduğu düşünülmektedir. Açık Sofalı Konut Tipini yerel-bölgesel bir geleneğe bağlayan yaklaşımın da, bu çalışmanın dayandığı tarih anlayışının üst eleştirisi yoluyla aşılmış olduğu düşünülebilir. Her dönem kendisine aittir. Yorum setinin üçüncü ve son ayağında ise böyle bir homojenizasyon süreci ve örgütsel strüktürün içinde beliren 17. yüzyıl Osmanlı Anadolu Kenti Açık Sofalı Konutunun yerelliğine duyulan yerleşik inanca bir soru yöneltilmektedir. Bu konutun yerel olduğu kadar yerel olmadığının da farkında olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims at providing a different approach to the subject of Ottoman housing which has seen wide acceptance and which has also been analyzed under the influence of pre-set judgements. The beginning of the study questions how and through which mechanisms a type of house spreads over a large geographical area. This dwelling was only understood after the examination of the organizational structure of the Empire in the 17 century. The study consists of a total of five sections. The first lines of the first chapter outline the loopholes of information and the major uncertainties that face the researcher from the very start of such a study. Proceeding this, the method was explained with the main points of the understanding of history on which it has been based. It was necessary to understand this explanation, not as a part of a tradition of architectural object, but within the unique conditions of history. It has been determined that the method is an approach that takes place within a system consisting of a total of eleven variables and three different views, and by comprehending housing through the examination of the actors and mechanisms within the period of production. Later, as it difficult not to agree with arguments revolving around the theories of evolution, (which were not planned on being included in the study) this were briefly examined as the proposal of continuity that lies beneath the problem of origin. Finally, the limits of time and space set by the study can be seen under the final heading of this chapter.on growth and development, and one that was shaken by economic crises', a period of sterility in philosophy, the pressures of a population explosion, and rebellions at the same time. The Anatolian cities, which experienced extraordinary growth during this period, were briefly explained in relation to the qualities of urban pattern, infrastructure, central and district housing property, the tax system and the style of administration. The third chapter consists of the details of the organizational structure of the Empire in building production within an approach that interprets the Ottoman house in terms of the relationship between the centre and the provinces. The capital Istanbul, which was the Empire's only Dominant City, was a centre, which exported housing models and standards, created by the palace to the countryside. This mechanism, which began in the second half of the 15th century, is explained along with; the areas of influence in Anatolia, the spread of models and items of luxury, and the demand of provincial administrators. The official actors in the area of building production were the 'kadhi' and architects. The extensiveness of their responsibilities and authority to control the application of standards that was given to them has been outlined. Building artisans were also producers as a part of a similar organizational structure. Their production was monitored, and as they were employed in battles and on constructions in the centre from time to time. They were much more active within the nation than is generally believed. The government inspected and controlled production and activities of trade (including building materials) through a 'muhtesip'. The final part of this chapter outlines the precautions taken by the government in the area of building production, priority given to those for the purchase of materials and equipment, the standards of materials and decrees issued to determine wages. The fourth chapter gives a description of the structure of the house in the Ottoman- Anatolia City in the 17th century. Firstly, several findings related to the existence of the House Type with Open Hall within this period have been listed and then the restitution of the construction process has been given. For this reason, the study was based on the drawings showing the original state of 17th century and early1 8th century houses; and the regional studies made on these houses. The concluding chapter consists of a set of three legs of interpretations. The first of which summarises the two main approaches, that aims at explaining the Ottoman house, and the study's stance and attitude towards these approaches. In addition to this, it is also been stated that the house of the Ottoman- Anatolia City in the 1 7th century has been interpreted in an attitude that can be considered as being organisational-determinism. This deals with a mechanism that explains the approach in accordance with the centre-periphery relations has homogenized the Ottoman dwelling to the provinces during this period. This view is used more to explain the House Type with Central Hall. This study, however, believes that the House Type with Open Hall was the first step in the process of homogenisation, which began in the middle of the 15th century. It may be considered that the approach that links a local-regional tradition to the Open Hall Type has been overcome by usage of a higher criticism of the understanding of history to which this is based on. Each period belongs to itself. The third and final leg of the set of interpretations questions the set belief of the localness of the House Type with Open Hall in the 17th century Ottoman-Anatolia City as part of such a homogenized process and organizational structure. One should realize that this house is both local and non-local.