The impact of architectural design competitions in evaluation of architectural design trends for a secular identity, 1933-1950
Modern Türk mimarlığının seküler Türk kimliğinin oluşum sürecindeki rolü; Mimari proje yarışmaları (1933-1950)
- Tez No: 77247
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET T. EYÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
IV ÖZET Amacı, Türkiye'de siyasi bir Batılılaşma iradesi bağlamında ortaya çıkan ve milliyetçi ideoloji doğrultusunda meşrulaştırman“modernleşme”olgusunun; a- mimarlık söylemi ve pratiği üzerindeki dönüştürücü etkilerini, b- bu bağlamda ortaya çıkan“seküler Türk kimliğini”tanımlama probleminin bir alt açılımı olarak“ çağdaş Türk mimarlık çizgisini oluşturma sürecinde milli kimlik tanımının geçirdiği biçimsel ve bağlamsal dönüşümleri”proje yarışmaları aracılığıyla değerlendirmek olan, bu çalışma dört ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde; Türkiye gibi Batıya çevreselleşerek eklemlenen ülkelerin“Modernleşme Proje”lerini değerlendirmek amacıyla kavramsal bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Ve bu çerçeve içinde“Türk Modernleşme Projesi”kendi tarihsel koşullan içinde, ulus-devletin kuruluş süreci ile de ilişkilendirilerek değerlendirilmiş, böylelikle kültürel modernleşme programının ayrılmaz bir parçası olan“mimarlık pratiği ve söylemi”ne çerçeve oluşturan ortamın genel bir resmi çizilmiştir. Üçüncü Bölümde; modernleşmenin“Merkez”den farklı bir bağlamda geliştiği bir Çevre ülkesi olarak Türkiye'de;“seküler milli kimlik”tanımlamasının kültürel alanın temel problemi haline gelişi ve bu bağlamda mimarlıkta modernizmin, ülkeye girişi, yaygınlaştırılması ve içselleştirilme süreci, incelenmiştir. Dördüncü Bölümde; yabancı mimarlar sorununun ve Türk mimarının meşruiyetV mücadelesinin içinden geçen bir bakış açısıyla, çalışmanın örnekleme alanı olarak“mimari proje yarışmalarının seçilme nedenleri açıklanmaya çalışılmıştır. Beşinci Bölümde; seküler Türk kimliğinin tanımlanma sürecinde hedefini ”kültür ve uygarlığın sentezini, modern ve milli niteliklere sahip birleştirici, bütünleştirici mimari modeller oluşturmak“ olarak belirleyen Cumhuriyet dönemi modern mimarlık söylemi ve pratiği, Türk modernleşme projesinin ”modernleşmeci, milliyetçi ve devletçi" karakterini vurgulayan bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Ve bu bağlamda, 1933- 1950 yıllan arasında, Türk mimarlık çizgisinin modernden/ulusalcılığa doğru geçirdiği dönüşümü aydınlatmak amacıyla, Arkitekt (1933-50) ve Mimarlık (1943-50) dergilerinde yayınlanan yarışma projeleri biçimsel olarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study - whose scope is to evaluate the concept of“modernization”that was introduced in Turkey as a political Westernization will and was constitutionalized in respect ot the nationalist ideology with; a- its transforming effects upon the architectural discourse and practice, and b- the“formal and conceptual transformation of the national identity definition within the framework of the contemporary Turkish architecture, by examining the impact of the project competitions; is composed of four main chapters. The first chapter deals with the aim, context and method of the study. The second chapter indulges in the effort to display a conceptual framework so as to evaluate the ”Modernization Projects“ of peripheral countries like Turkey who have integrated the West by peripheralization. Within this framework, the ”Turkish Modernization Project“ has been assessed by relating the nation-state's establisment process to its own historical conditions. In this manner, the atmosphere which borders the ”architectural pracitce and discourse“ which is an inseperable part of the cultural modernization program has been illustrated in general. Within the third chapter, the rise of the ”secular national identity“ definition as a fundamental problem of the cultural field and, in this context introduction and internalizing process of the modernism in architecture in Turkey as a peripheral country where modernization has developed in differernt conditions than the Center, is examined.Ill”The fourth chapter deals with the effort to explain why the“architectural project competitions”have been selected as the examining field of the study with a perspective emerging from the foreign architects problem and the constitutionalizing struggle of the Turkish architect. The fifth chapter evaluates the Republican era modern architectural discourse and practice - determining its aim in the secular Turkish identity definition process as the“formation of an architectural model that unites and integrates the synthesis of culture and civilization with modern and national qualities”- within a perspective that emphasises the“modernizing, nationalist and etatist”character of the Turkish modernization project. And, in this respect, so as to enlighten the transformation of the Turkish architectural trends from modern to national, the competition projects published in the Arkitekt (1933-1950) and Mimarlik (1943-1950) will be analyzed formally.