The Removal of trichloroethylene from soil by supercritical fluid extraction
Süperkritik akışkan ekstraksiyonu ile trikloroetilenin topraktan uzaklaştırılması
- Tez No: 77248
- Danışmanlar: PROF. DR. SOL ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Trichloroethylene1 in topraktan Süperkritik Akışkan Ekstraksiyonu metodu ile uzaklastınlabilirliği araştınlmıştır. Önce, ekstrakte edilen TCE 'nin tuzakta ideal olarak tutulabileceği sicaklik, TCE ilave edilen cam boncuk matris olarak kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalişmada kullanılan tuzak malzemesi C 18 dir. Yapılan deneyler sonucu -5°C ideal tuzak sıcaklığı olarak bulunmuştur. Daha sonra değişik süperkritik karbon dioksit basınç ve sıcaklıklarında TCE'nin topraktan ekstraksiyonu çalışılmıştır. Bu kısımda TCE ilave edilmiş kuru ve temiz bir toprak matris olarak kullanılmıştır. TCE'nin bütün süperkritik koşullarda topraktan tam olarak extrakte olduğu görülmüştür. Süperkritik akışkan ekstraksiyonunu takiben yapılan Soxhlet ekstraksiyonu sonucunda topraklarda hiç TCE kalintisi bulunmamiştir. Topraktan ayrılan TCE'nin % 83 kadarının tuzakta tutulabildiği gözlenmiştir. McClellan Hava Kuvvetleri Üssü'nden alman toprak örneklerinin 16 sı
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The Trichloroethylene removal from the soil by Supercritical Extraction Method was researched in this study. First, ideal trap temperature for collecting extracted Trichloroethylene(TCE) was determined at spiked glass beads matrix by applying different trap temperatures. In this study the trap material used to recover extracted TCE from the soil was C 1 8. -5°C was determined as the ideal trap temperature for TCE. Then, TCE extraction from soil at different supercritical carbon dioxide pressures and temperatures was studied. In that case, a dry and clean soil matrix spiked with TCE used for the experiments. It was seen that TCE can be extracted from soil completely at every supercritical condition. Supercritical fluid extracted soils were also Soxhlet extracted following to the SFE, and it was seen that no TCE residue remained in the soil matrix. The TCE recoveries from the trap material were as high as 83 %. 16 contaminated field samples collected from McClellan Air Force Base were also extracted with supercritical carbondioxide (200 atm, 90°C ). The Soxhlet extractions done after SFE of the samples showed that TCE in the soil samples were removed completely with SFE. Because of the high water content of the samples, the trap recoveries of TCE from that samples were poor. Soil Vapor Extraction of spiked glass beads and two field samples showed that TCE removal from soil by this method was not sufficient as SFE method. It was also seen that time required for TCE removal from soil was shorter with SFE method.