Planning and policy implications of tourisim's local economic impacts: Case study of Çeşme, İzmir
Turizmin yerel ekonomik etkilerinin planlama ve politikaya yönelik uygulamaları: Çeşme, İzmir örneği
- Tez No: 77249
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
VII ÖZET Bu tez turizmin gelir ve işgücü açısından yerel ekonomiye olan katkısını ortaya koymaktadır. Böylece, politika üretmeye yönelik bilgi sağlayarak, turizm sektörüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, turizme farklı fakat oldukça önemli bir perspektiften bakmaktadır. Analizler, Türkiye'nin Ege kıyısındaki popüler yerleşmelerden biri olan Çeşme'de, 1996 yaz aylarında gerçekleştirilmiştir. Turizmin katkısını ölçmede Bölgesel Turist Gideri Modeli ve Çarpan Analizi kulanılmıştır. Temel veriler, araştırmacı tarafından yapılmış olan ve konaklama tesislerini, turizme yönelik ticari işletmeleri, yabancı ziyaretçileri ve ikincil konut kullanıcılarım içeren anket sonuçlarından elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yabancı ziyaretçilerin yörede doğrudan yaptığı harcama 86.400.000 Amerikan Doları iken, bu değer ikincil konut kullanıcıları için 14.926.000 Amerikan Dolandır. Gelirin yanısıra, turizm yoluyla yörede toplam 4225 iş olanağı yaratılmıştır ve çalışanların 1910 kadarının yöre sakinleri olduğu saptanmıştır. Bunların ötesinde, yöre sakinleri tarafından işletilen konaklama tesisleri için çarpan katsayısı 2.22 olarak bulunmuştur. Bu değer, sahipleri yöre dışından olan beş yıldızlı gibi yüksek sınıflı konaklama tesisleri için 1.87'dir. Çalışma ala nı genelinde 2.05 olarak hesaplanan çarpan değeri ise, 4.03 olarak hesaplanmış olan ülke genelindeki çarpan değerinin yaklaşık yarısına karşılık gelmektedir. Sonuçlar göstermiştir ki, sahipleri yöre sakinleri olan düşük sınıflı konaklama tesislerinin teşvik edilmesi, yüksek sınıflı konaklama tesisleri ile karşılaştırıldığında yöre ekonomisine daha fazla katkı sağlamaktadır. Ayrıca gelir ve işgücü açısından sağladığı dikkate değer katkıları nedeniyle turizme dayalı ticari işletmeler ve ulaştırma sektörünün üzerinde daha fazla durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This thesis investigates the contribution of tourism to a local economy in terms of income and employment. Thus it attempts to make a contribution to one of the aspects of tourism by providing knowledge for policy-making. It looks at tourism from a different, but rather important perspective. Analyses were made at one of the popular coastal destinations of the Turkish Aegean - namely Çeşme, for the summer of 1996. In assessing the contribution of tourism, Tourist Regional Expenditure Model and Tourist Multiplier Model were used. Principal data sources were derived from personal surveys involving the accommodation establishments, tourism-related commercial establishments, foreign visitors and second home users. Results indicated that the total direct expenditure of foreign visitors were US$86.400.000, while this figure was obtained as US$14.926.000 for second homes. A total of 4225 jobs were generated, 1910 of which were occupied by local residents. Furthermore, multipliers for locally-owned accommodation establishments were found as 2.22. This figure was 1.87 for non-locally owned high class accommodation units such as five star hotels. The composite multiplier for the study area was found as 2.05 which corresponds to nearly half of the national multiplier figure which is 4.03. Results indicate that encouragement of low-class locally owned accommodation establishments contribute to the local economy more than high class establishments. Moreover, the retail sector and transportation need more consideration as they have a noteworthy contribution to make to the local economy in terms of income and employment.