Deneysel prematür ovaryen yetmezliği modelinde kullanılan antioksidanların mitofaji proteinleri ve bunlarla ilişkili microRNA'lar üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of antioxidants used in the experimental model of premature ovarian failure on mitophagy proteins and their related microRNAs
  1. Tez No: 772484
  2. Yazar: DUYGU UÇAR KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KEMAL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada parkin bağımlı ve bağımsız mekanizmaların kuersetin ve kurkumin ile ortaya çıkan değişiklikleri; follikül sayımı, immunohistokimyasal proteinler, mRNA'lar ve bunlarla ilişkili microRNA'lar aracılığıyla incelenerek, kuersetin ve kurkuminin prematür ovarten yetmezlikte koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda sıçanlar üzerinde siklofosfamid aracılığı ile deneysel prematür ovaryen yetmezlik modeli oluşturuldu. Ardından dokular histopatolojik yöntemlerle ve histokimyasal boyamalarla incelendi. Ovaryum örnekleri üzerinden RNA izolasyonu yapıldı ve cDNA Sentezi ve qPCR işlemleri gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular ile gruplar arasındaki farklılık istatistiksel olarak değerlendirildi. Siklofosfamidin ovaryen doku üzerinde doğurganlık için temel havuz olan primordial follikülleri tüketti ve atreziyi indükledi. Kurkumin ve kuersetin parkin bağımlı yolaklar üzerinden etki göstererek ovaryen follikül havuzunda belirgin iyileşme sağladı. Kurkumin ve kuersetin verilen gruplarda izlenen primordial follikül havuzdaki belirgin artış ve atrezik follikül oranlarındaki azalma, over üzerinde parkin aracılı yolda belirgin olarak mitofajiyi regüle ederek kurkumin ve kuersetinin POY patogenezinde koruyucu ve tedavi edici rolleri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
We studied the changes in parkin-dependent and independent mechanisms that occur with quercetin and curcumin; It was aimed to investigate the protective and therapeutic effects of quercetin and curcumin in premature ovarian failure by examining follicle count, immunohistochemical proteins, mRNAs and related microRNAs. In our study, an experimental premature ovarian failure model was created on rats by means of cyclophosphamide. Then the tissues were examined by histopathological methods and histochemical staining. RNA isolation was performed on ovarian samples and cDNA synthesis and qPCR processes were performed. The difference between the obtained findings and the groups was evaluated statistically. Cyclophosphamide depleted primordial follicles, which is the main pool for fertility, on ovarian tissue and induced atresia. Curcumin and quercetin acted on parkin-dependent pathways, resulting in significant improvement in the ovarian follicle pool. The significant increase in the primordial follicle pool and the decrease in the rate of atretic follicles observed in the groups given curcumin and quercetin indicate that curcumin and quercetin have protective and therapeutic roles in the pathogenesis of POF by regulating mitophagy in the parkin-mediated pathway on the ovary.