Doğum şeklinin maternal ve fetal bazı antimikrobiyal peptitler üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of delivery mode on maternal and fetal antimicrobial peptides
- Tez No: 772485
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Antimikrobiyal peptitler, inflamatuar hücreler ve epitelyal hücreler tarafından üretilen, doğal bağışıklık sisteminde immun yanıtını düzenleme yeteneğine sahip proteinlerdir. Çalışmamızda kadın reprodüktif sisteminde ve fetal membranlarda ekspresyonu gösterilmiş LL-37, Elafin, HNE ve D Vitamin düzeylerinin öncelikle plasental geçişini kanıtlamak, normal doğum eylemi sırasında tetiklenen proinflamatuar süreç ile ilişkili sezaryen doğuma kıyasla daha yüksek seviyede antimikrobiyal peptit seviyesini kanıtlamayı amaçladık. Ayrıca doğum sonrasında ve doğumdan bir gün sonra bebek tükürüğünde antimikrobiyal peptit düzeyini ölçerek emzirerek anne sütü aracılığı antimikrobiyal peptitlerin geçiş düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi 'nde , 18 yaş üstü, ek hastalığı olmayan, gebelik haftası 37 hafta ve üzeri, antianemik ve multivitamin dışında ilaç kullanmamış, perinatal konjenital tanısı olmayan 20 adet vajinal doğum yapmış, 20 adet sezaryen doğum yapmış gebeden yatış sırasında ve doğum sonrası umblikal kord kanından 1cc örnek alınıp santrifüj ile serumu ayrıldıktan sonra tüm materyaller toplanana kadar -80 derecede saklanmıştır. Yenidoğan bebeklerin tükürüğünden doğumda ve doğumdan 24 saat sonra rutin kontrollerinde alınan örneklerden 1 cc ayrılıp -80 derecede saklanmıştır. Daha sonra bu toplanan kanlarda ve tükürüklerde Elisa cihazı sandwich yöntemi kullanılarak D vitamini, Elafin, LL-37, HNE düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: Maternal kanlarda ve umblical kord kanlarında doğum şekline bağlı antimikrobiyal peptit düzeyleri arasında bir fark saptayamadık. Yine doğum sonrası tükürük örneklerinde hem doğum şekline bağlı hem de emzirmeye bağlı antmikrobiyal peptit düzeylerinde bir farklılık saptayamadık. SONUÇ: Çalışma bulgularımız normal doğum sürecinin maternal ve fetal immun sistemi harekete geçiren inflamatuar bir süreç olduğunu desteklemese de daha geniş olgu kontrol çalışmalarına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Antimicrobial peptides are proteins produced by inflammatory cells and epithelial cells that have the ability to regulate the immune response in the innate immune system. In our study, we aimed to prove the placental transmission of LL-37, Elafin, HNE and Vitamin D levels, which have been shown to be expressed in the female reproductive system and fetal membranes, and to prove a higher level of antimicrobial peptide levels associated with the proinflammatory process triggered during normal labor compared to cesarean section. In addition, we aimed to compare the transmission levels of antimicrobial peptides through breast milk by breast-feeding by measuring the antimicrobial peptide level in infant saliva after birth and one day after birth. MATERIALS AND METHODS: In Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Gynecology and Obstetrics Service, over 18 years of age, no additional disease, 37 weeks of gestation and above, no medication other than antianemic and multivitamin, 20 vaginal deliveries without perinatal congenital diagnosis, 20 cesarean deliveries 1cc sample was taken from the umbilical cord blood during hospitalization and postpartum from the pregnant woman who had had pregnancy, and after separating the serum by centrifugation, all the materials were stored at -80 degrees until they were collected. 1 cc was separated from the saliva of newborn babies at birth and 24 hours after birth from the samples taken at routine controls and stored at -80 degrees. Then, vitamin D, Elafin, LL-37, HNE levels were measured in the collected blood and saliva using the Elisa device sandwich method. CONCLUSION: We couldn't detect any difference between the presence of antimicrobial peptides in maternal blood and umbilical cord blood depending on the mode of delivery. Again, we couldn't detect a variable in postpartum saliva samples in the antimicrobial peptide levels, depending on both the mode of delivery and breastfeeding. RESULTS: Although our findings don't support that the normal birth process is an inflammatory process that activates the maternal and fetal immune system, we think that broader case control studies are needed.