Tescilli bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin Kahramanmaraş koşullarında verim ve teknolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the yield and technological properties of some registered cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties under Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 772483
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, tescilli bazı pamuk çeşitlerinin verim ve teknolojik özelliklerini belirlemek amacıyla 2019 yılında KSÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada Gossypium hirsutum L. türüne ait tescilli 19 pamuk çeşidi (ADN 123, BA 119, BA 440, Bir 949, Candia, Claudia, DP 332, DP 396, DP 499, Edessa, Flash, Gloria, Lodos, Lydia, Naz 07, Poyraz, Sezener 76, ST 468, ST 498) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada bitki boyu, meyve dalı sayısı, bitkide koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif verimi, lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti, lif üniformitesi ve kısa lif oranı incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitki boyu 54.78-83.45 cm, meyve dalı sayısı 5.45-7.93 adet, bitkide koza sayısı 5.22-11.29 adet, koza kütlü ağırlığı 3.71– 5.52 g, yüz tohum ağırlığı 7.87-10.06 g, kütlü pamuk verimi 225.69-452.88 kg da-1, çırçır randımanı % 38.25-46.17, lif pamuk verimi 97.32-191.98 kg da-1, lif uzunluğu 27.05-29.97 mm, lif inceliği 3.95-5.35 micronaire, lif mukavemeti 28.87-33.43 g/tex, lif uniformitesi % 83.53-84.98 ve kısa lif oranı % 5.65-7.12 değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir. En yüksek bitki boyu (83.45 cm), kütlü pamuk verimi (452.88 kg da-1) ve lif verimine (202.80 kg da-1) DP 499 çeşidi, en yüksek yüz tohum ağırlığına Poyraz (10.06 g) çeşidi, en yüksek lif randımanına ise Candia (%46.17) çeşidi sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine yield and technological properties of some registered cotton (Gossypium hirsutum L.) cultivars at the research area of Kahramanmaras Sutcu Imam University, Agricultural Faculty Field Crops Department using a randomized complete block design with three replications in 2019. In the study, 19 different cotton varieties (ADN 123, BA 119, BA 440, Bir 949, Candia, Claudia, DP 332, DP 396, DP 499, Edessa, Flash, Gloria, Lodos, Lydia, Naz 07, Poyraz, Sezener 76, ST 468, ST 498) were used as plant material and these registered cotton cultivars were evaluated for plant height, number of sympodial branches per plant, number of bolls per plant, seed cotton weight per boll, 100-seed weight, seed cotton yield, ginning outturn, fiber yield, fiber length, fiber fineness, fiber strength, fiber uniformity and short fiber index. The results showed that plant height, number of sympodial branches per plant, number of bolls per plant, seed cotton weight per boll, 100-seed weight, seed cotton yield, ginning outturn, fiber yield, fiber length, fiber fineness, fiber strength, fiber uniformity and short fiber index for cotton cultivars ranged between 54.78-83.45 cm, 5.45-7.93 no.plant-1, 5.22-11.29 no.plant, 3.71-5.52 g, 7.87-10.06 g, 225.69-452.88 kg da-1, 38.25-46.17 %, 97.32-191.98 kg da-1, 27.05-29.97 mm, 3.95-5.35 micronaire, 28.87-33.43 g tex-1, 83.53-84.98 % and 5.65-7.12 %, respectively. As a result of the study, cultivar DP 499 for plant height (83.45 cm), seed cotton yield (452.88 kg da-1) and fiber yield (202.80 kg da-1), cultivar Poyraz for 100-seed weight (10.06 g) and cultivar Candia for ginning outturn (46.17%) had the highest value.