38. ve 39. haftalarda geçirilmiş sezaryen nedeniyle opere olan olguların maternal ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal and neonatal results of cases which were operated due to ceserean section at 38th and 39th weeks
  1. Tez No: 772499
  2. Yazar: İBRAHİM BUĞRA BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Geçirilmiş uterin cerrahi endikasyonu ile elektif operasyona hazırlanan 38 haftasını doldurmuş ve 39 haftasını doldurmuş geçirilmiş sezaryen sonrası elektif sezaryen ile doğum yapan olguların neonatal ve maternal etkilerini incelemek istedik. Çalışmamız sadece fetal sonuçlar açısından değil hem maternal hem de neonatal sonuçlaraçısından operasyon tarihinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif bir kohort çalışmasıdır. Çalışma 15.04.2021-15.12.2021 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Obstetri Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 38. haftasını doldurmuş ve 39. haftasını doldurmuş geçirilmiş sezaryen sebebiyle elektif sezaryen operasyonu olacak olan gebe hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya 18-40 yaş arasında, tekil canlı gebeliği olan, vucut kitle endeksi 20 ile 35 arasında ve geçirilmiş sezaryen sebebiyle opere olacak olan elektif sezaryen operasyonu olan ve çalışmaya dahil olmayı kabul eden hastalar dahil edilmiştir. Ek hastalığı bulunan, son adet tarihi ve günleme uyuşmaması, çoğul gebeliği olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. 38. haftasını bitirmiş haftalar ile 39. haftasını bitirmiş geçirilmiş sezaryen sebebiyle elektif sezaryen olan hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Fetus açısından yoğun bakım yatış endikasyonu varmı, fetal endikasyon varsa kan gazı ph düzeyi, doğum ağırlığı, 1. ve 5. dakika APGAR skoru ve anne açısından ise preoperatif ve postoperatif hemoglobin değerleri, yoğun bakım gereksinimi, eritrosit süspansiyonu replasmanı gereksinimi, uterin rüptür, uterin dehisens ve diğer cerrahi komplikasyonlar arasındaki ilişki araştırıldı. İstatistiksel analizde P değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we wanted to examine the neonatal and maternal effects of cases who were prepared for elective operation with the indication of previous uterine surgery, completed 38 weeks and completed 39 weeks, and delivered by elective cesarean section after previous cesarean section. Our study aims to determine the date of operation not only in terms of fetal outcomes but also in terms of both maternal and neonatal outcomes. Material and Method: The study is a prospective cohort study. The study was carried out between 15.04.2021 and 15.12.2021 in Ankara Bilkent City Hospital Obstetrics and Gynecology Hospital Obstetrics Clinic. Pregnant patients who completed the 38th week and 39th week of the study in Ankara Bilkent City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and who were going to have an elective cesarean section due to a previous cesarean were included in the study. Patients between the ages of 18-40, with a singleton pregnancy, with a body mass index between 20 and 35 who would be operated due to a previous cesarean section and who agreed to be included in the study who had an elective cesarean section were included in our study. Severe disease with pregnancy were not included in the study. We analyzed the patients who completed 38th week and those who completed 39th week and who had elective cesarean section due to previous cesarean section in 2 groups. In our evaluation, there is an indication for intensive care hospitalization for the fetus, if there is a fetal indication, blood pH level, birth weight, APGAR score at the 1st and 5th minutes, and preoperative and postoperative hemoglobin values for the mother, the need for intensive care, the need for erythrocyte suspension replacement, uterine rupture. We investigated the relationship between uterine dehiscence and other surgical complications. A“p”value of