Yeni ve yaşlandırılmış reçine kompozit yüzeylere yapıştırılan metal ve porselen braketlerin makaslama bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond strength of metal and ceramic brackets bonded to new and aged resin composite surfaces prepared with different surface treatment techniques
  1. Tez No: 772529
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN VATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN EVREN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tez çalışmamızın amacı, farklı pürüzlendirme teknikleri ile hazirlanan yeni ve yaşlandırılmış kompozit yüzeyler üzerine yapıştırılmış metal ve seramik ortodontik braketlerin bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla 288 kompozit örnek 4 ana gruba bölünerek üzerlerine metal ve seramik braketler yapıştırılmıştır. Kompozit örneklerin yüzey hazırlama işlemleri ortofosforik asit, Al2O3 ile kumlama ve Er:YAG lazer ile yapılmıştır. 1.gruba hiçbir şekilde yaşlandırma işlemi uygulanmadan braketler yapıştırılmış, 2.grupta örnekler braketlerin yapıştırılmasında önce, 3.grupta örnekler hem braketler yapıştırıldıktan önce hem de braketler yapıştırıldıktan sonra, 4.grupta örnekler braketler yapıştırıldıktan sonra 10.000 termalsiklus döngüsü ile yaşlandırılmıştır. Kompozit örneklere yapıştırılan tüm örnekler Instron evrensel test cihazında kopartılarak bağlanma dayanımları değerlendirilmiş, sonrasında örnekler ışık mikroskobu altında x20 büyütme altında incelenmiş ve ARI skorlaması yapılmıştır. Kompozit örneklere yapılan pürüzlendirme ve yaşlandırma uygulamaların etkisinin incelenmesi için TEM kullanılmıştır. Tez çalışmasının sonuçlarına göre tüm metal braket grupları için OF asit ile pürüzlendirme yetersiz bağlanma dayanımı oluştururken, tüm seramik braket grupları için OF asit ile pürüzlendirme yeterli bağlanma dayanımı oluşturmuştur. Tüm metal ve seramik braket grupları için Al2O3 ile kumlama ve Er:YAG lazer ile pürüzlendirme klinik için yeterli bağlanma dayanımı oluşturmasına rağmen, kompozit restorasyona sahip yüzeylerde seramik braketlerin kullanılması seramik braketlerde ya da kompozit yüzeylerde kırılmalara sebep olmaktadır. Yeni ve yaşlandırılmış kompozit yüzeylere metal veya seramik braket yapıştırıldıktan sonra yaşlandırma yapılan gruplar incelendiğinde ise yaşlandırma uygulamasının bağlanma dayanımını azaltmadığı, bunun aksine birkaç alt grupta bağlanma dayanımını yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the SBS of metal and ceramic orthodontic brackets bonded to new and aged composite samples prepared with different surface treatment techniques. For this purpose, 288 composite samples were divided into 4 main groups and metal and ceramic brackets were bonded to the samples. Surface treatment of the composite samples were performed with orthophosphoric acid, Al2O3 sandblasting and Er:YAG laser. In the 1st group the brackets were bonded to the new composite samples, in the 2nd group the samples were subjected to thermocycling before the brackets were bonded, in the 3rd group the samples were subjected to thermal cycling both before and after the brackets were bonded, in the 4th group after the brackets were bonded the samples were subjected to thermocycling. SBS were obtained with an Instron universal test device. ARI scoring was evaluated for each specimen with a light microscope under x20 magnification. SEM was also used to examine the effect of surface treatment and aging on composite samples. The results showed that surface treatment with OF acid showed insufficient SBS for all metal bracket groups while the results were found adequate for all ceramic bracket groups. Although sandblasting with Al2O3 and surface treatment with Er:YAG laser for all metal and ceramic bracket groups showed sufficient SBS, during the debonding phase damages in ceramic brackets or on composite surfaces were observed. It was concluded that the aging application did not decrease the SBS in the metal or ceramic bracket groups bonded to new and aged composite specimens that were thermocycled after. On the contrary, SBS results were found increased in several subgroups.