Üç boyutlu yazıcı ile farklı rezinlerden üretilen dental restorasyonların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Mechanical analysis of 3D printed dental restorations produced from different resins
  1. Tez No: 843007
  2. Yazar: BUSE ÇEBİ GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN BAKİ, DOÇ. DR. FATİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada daimi kuronlar üretmek için kullanılan yeni geliştirilmiş 3 Boyutlu yazıcı rezinlerinden ve hali hazırda kullanılmakta olan kompozit içerikli CAD/CAM disklerinden üretilen tek kuronların çiğneme simülatöründe termomekanik olarak 2 yıl yaşlandırıldıktan sonra aşınma ve kırılma dayanımlarının karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Her grup için 8 adet olmak üzere, 36 no'lu dişleri taklit eden çelik güdük modeller üretildi (toplam=112 adet). Modeller tarama cihazı ile tarandı. Frezeleme yöntemi ile 3 farklı diskten (Grandio Voco [GV], breCAM HIPC [HC] ve Shofu HC [SF]) ve 3B baskı yöntemi ile 4 farklı daimi kompozit rezinden (Nexdent C&B MFH [N], Permanent Bridge Saremco [S], VarseoSmile Crownplus [VS], Şenertek P-Crown [PC]) tek kuronlar üretildi. Örneklerde meydana gelecek olan hacimsel kaybın değerlendirilebilmesi için intraoral tarayıcı tarayıcı ile (Sirona PrimeScan, Dentsply Sirona, Bensheim, Almanya) tüm örnekler tarandı. Deney grubunu oluşturan tek kuronlar çiğneme simülatöründe, 49 N dikey oklüzal kuvvet, 5-55 derece termal döngü, bekleme süresi 30s- 30s, 1 mm dikey, 2mm yatay hareket ve 2 yıllık çiğnemeyi taklit edecek şekilde 400.000 siklus ile termomekanik olarak yaşlandırıldı. Fiziksel hacim kaybının belirlenmesi için 3B taramalar tekrarlandı ve üst üste çakıştırma yöntemi kullanılarak hesaplandı. Bütün örneklere üniversal test cihazı ile basma testi uygulandı. Test sonrası örneklerin yüzeyindeki kırılma morfolojisini değerlendirilmek amacıyla stereomikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak görüntülemeler yapıldı. Sonlu elemanlar metodu (Finite Element Method/ FEM) analizleri yapıldı. İstatistiksel analizlerin gerçekleştirilmesi için SPSS 22 istatistik programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the wear and fracture resistance of single crowns produced from newly developed 3D printer resins used to produce permanent crowns and currently used composite CAD/CAM discs, after being thermomechanically aged for 2 years in a chewing simulator. Materials and Methods: Steel stump models imitating teeth number 36 were produced, 8 for each group (total = 112 pieces). The models were scanned with a scanning device. Single crowns were produced from 3 different discs (Grandio Voco [GV], breCAM HIPC [HC] and Shofu HC [SF]) by milling method. Single crowns were produced from 4 different permanent composite resins (Nexdent C&B MFH [N], Permanent Bridge Saremco [S], VarseoSmile Crownplus [VS], Şenertek P-Crown [PC]) using the 3D printing method. All samples were scanned with an intraoral scanner (Sirona PrimeScan, Dentsply Sirona, Bensheim, Germany) to evaluate the volumetric loss that would occur in the samples. The single crowns forming the experimental group were thermomechanically aged in a chewing simulator with 49 N vertical occlusal force, 5-55 degree thermal cycle, 30s-30s waiting time, 1 mm vertical, 2mm horizontal movement and 400,000 cycles to simulate 2 years of chewing. To determine physical volume loss, 3D scans were repeated and calculated using the overlapping method. Compression test was applied to all samples with a universal testing device. After the test, imaging was performed using a stereomicroscope and scanning electron microscope (SEM) to evaluate the fracture morphology on the surface of the samples. Finite Element Method (FEM) analyzes were performed. SPSS 22 statistical program was used to perform statistical analyses.