A decision support system for software architecture decision making
Yazılım mimarisine karar verme için bir karar destek sistemi
- Tez No: 868229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KOLUKISA, DR. ÖĞR. ÜYESİ OUMOUT CHOUSEIN OGLOU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Yazılım mimarisi, bir yazılım sisteminin genel yapısını oluşturur ve bileşenlerinin birlikte nasıl çalıştığını ve etkileşimde bulunduğunu tanımlar. Sistemin yapısını, unsurlarını ve iletişim kanallarını ayrıntılı olarak belirten kritik bir şema görevi görür. İyi tasarlanmış bir mimari, yeni işlevlerin sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini, değişikliklere uyum sağlanmasını ve süregelen verimliliğin korunmasını sağlayarak yazılımı ölçeklenebilir, sürdürülebilir ve sağlam hale getirir. Bu özellikle büyük ölçekli projelerde karmaşıklığı yönetmek ve yazılımın teknik özelliklerini iş hedefleriyle uyumlu hale getirmek için önemlidir. Yazılım mühendisliğinin hızla gelişen dünyasında, mimari karar verme sürecinde karar vermenin zorluğu önemli bir sorundur ve sistemin kalitesini, sürdürülebilirliğini ve ölçeklenebilirliğini etkiler. Bu tez, bu zorluğa yanıt olarak, yazılım geliştirme sürecinde daha yapılandırılmış karar vermeyi desteklemek için özel olarak tasarlanmış yazılım mimarisi karar destek sistemi (SOFAR-DSS) adlı bir aracı tanıtmaktadır. SOFAR-DSS, bu önemli süreçteki temel faktörleri ve ortak zorlukları belirlemek için tasarlanmış kapsamlı bir anket çalışmasının ve keşifsel bir çalışmanın sonucudur. Bu tezin ilk aşamaları, mimari karar verme sürecini etkileyen unsurları belirlemek ve tipik olarak karşılaşılan engelleri tanımlamak için titiz bir araştırmayı içeriyordu. Bu çalışma, dokuz uzmanla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerle başlamış ve sonraki anket için zemin hazırlayan değerli bilgiler sağlamıştır. Uzmanlardan alınan geri bildirimlerle zenginleştirilen keşif çalışması, mimari karar verme sürecini daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için daha geniş bir kitleyi hedefleyen kapsamlı bir anket için zemin hazırladı. Anket, çeşitli ülkelerden, farklı deneyim yıllarına sahip mimarları kapsayan 101 katılımcıya ulaşmış ve böylece zengin bir içgörü ve bakış açısı çeşitliliği sağlamıştır. Bu ön çalışmalardan elde edilen içgörüler SOFAR-DSS'nin gelişimini şekillendirmede etkili olmuştur. SOFAR-DSS, mimari kararların karmaşıklığında karar vericilere rehberlik eden bir destek olarak hizmet vermektedir. Birincil hedefi yazılım mimarları olsa da, SOFAR-DSS sezgisel tasarımı ve kapsamlı rehberliği sayesinde yazılım mimarisi karar sürecine dahil olan daha geniş bir profesyonel kitleye hitap etmektedir. SOFAR-DSS'nin birincil amacı, mimari kararların projenin ihtiyaçlarını karşılamasını garanti ederek karar verme sürecini iyileştirmek ve böylece yalnızca karar verme sürecinin verimliliğini artırmak değil, aynı zamanda yazılım mimarisinin genel kalitesine ve bütünlüğüne katkıda bulunmaktır. SOFAR-DSS, yapay zeka ve etkileşimli arayüz entegrasyonu sayesinde diğer karar destek sistemlerinden farklılaşmakta ve karar vericilere daha verimli, kullanıcı merkezli ve üstün bir rehberlik sağlamaktadır. SOFAR-DSS'yi doğrulamak için üç farklı yaklaşım benimsedik. İlk olarak, sistemin doğruluğunu ve alaka düzeyini değerlendirerek, kitaplardan alınan tasarım deseni tanımlarını sisteme girdik. İkinci olarak, Stack Overflow'dan alınan gerçek dünya soruları ve cevaplarını sisteme girerek, sistemin performansını topluluğun verdiği yanıtlarla karşılaştırdık. Son olarak, beş deneyimli uzmanın sistemi pratik senaryolarda kapsamlı bir şekilde değerlendirdiği uygulamalı denemeler gerçekleştirdik. Sistem, çeşitli senaryolarda test edilen örnek sorunlar için başarılı bir şekilde etkili yanıtlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Software architecture forms the overall structure of a software system and defines how its components work and interact together. It serves as a critical schema that specifies in detail the structure, elements and communication channels of the system. A well designed architecture ensures that new functionality is seamlessly integrated, changes are adapted to, and ongoing efficiency is maintained, making the software scalable, maintainable, and robust. This is particularly important in large-scale projects to manage complexity and align the software's technical specifications with business goals. In the rapidly evolving world of software engineering, the difficulty of decision-making in the architectural decision making process is a major challenge and affects the quality, maintainability and scalability of the system. In response to this challenge, this thesis introduces a tool titled SOFtware ARchitecture Decision Support System (SOFAR-DSS), specifically designed to support more structured decision making in the software architecture design process. SOFAR-DSS is the culmination of an exploratory study and an extensive survey designed to identify key factors and common challenges within this crucial process. The initial stages of this thesis involved a meticulous exploration to pinpoint the elements influencing architectural decision-making and to delineate the hurdles typically encountered. This study began with semi-structured interviews conducted online with nine experts, providing valuable insights that laid the groundwork for the subsequent survey. The exploratory study, enriched by feedback from these professionals, set the stage for a comprehensive survey aimed at a broader audience to scrutinize the architectural decision-making process in greater detail. The survey reached 101 participants from various countries, encompassing architects with varying years of experience, thus ensuring a rich diversity of insights and perspectives. The insights garnered from these preliminary studies have been instrumental in shaping the development of the decision support system. SOFAR-DSS serves as a support system that guides decision makers through the complexity of architectural decisions. While its primary target is software architect, through its intuitive design and comprehensive guidance, SOFAR-DSS addresses a wider audience of professionals involved in the software architecture decision process. The primary aim of SOFAR-DSS is to refine the decision-making process, guaranteeing that architectural decisions enhance the project's needs, thus not only improving the efficiency of the decision-making process but also contributing to the overall quality and uniformity of the software architecture. SOFAR-DSS is differentiated from other decision support systems through its integration of artificial intelligence and an interactive interface, providing decision-makers with more efficient, user-centric, and superior guidance. In order to validate SOFAR-DSS, we employed three different approaches. First, we tested the system by inputting design pattern definitions from books and assessing its accuracy and relevance. Second, we benchmarked the system's performance by entering real-world questions and answers from Stack Overflow, comparing the system's responses to those given by the community. Finally, we conducted hands-on trials with five experienced experts who thoroughly evaluated the system's effectiveness in practical scenarios. The system has successfully generated effective responses for sample issues tested across a range of scenarios.