Meta-analysis on the effects of COVID-19 on thyroid disorders
COVID-19'un tiroid hastalıkları üzerindeki etkisinin meta-analizinin yapılması
  1. Tez No: 772531
  2. Yazar: İPEK DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇİĞDEM KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoistatistik, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Biostatistics, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya genelinde COVID-19 ve tiroit hastalıklarından milyonlarca insanın etkilendiği bilinmektedir. Literatürdeki çalışmalar COVID-19'un tiroit üzerindeki etkilerini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Tiroit, insan vücudundaki birçok metabolik süreci düzenlemede kritik bir role sahip olduğundan, işleyişindeki bir değişikliğin etkisi vücuttaki farklı sistemlere de olacaktır. COVID-19 pandemisi ile artan tiroit bozuklukları genellikle otoimmün mekanizmalara bağlı olarak yorumlanmaktadır. Mevcut meta-analizler sadece belirli parametrelere odaklandığından bütüncül bir yaklaşım sergilememektedir. Bu çalışma tiroit fonksiyon test değerleri, tiroit bozuklukları, komorbidite ve COVID-19 ciddiyeti; tiroit fonksiyon test değerleri ve COVID-19 kaynaklı ölüm vakaları, tiroit fonksiyon test değerleri ve COVID-19 varlığı parametrelerine odaklanmıştır. Toplamda 16 meta-analiz yapılmıştır. Tıp bilimlerine katkı sağlamanın yanında, COVID-19'un tiroit bozukları üzerine etkisi ile ilgili çalışmaların da güncel literatürler ile birlikte kanıt düzeyini iyileştirmeyi amaçlanmaktadır. Literatür taramasında PubMed ve Science Direct arama motorları kullanılmış olup toplamda 4260 makale taranmıştır. Dışlama kriterleri sonrasında toplamda 2829 birey ile 13 çalışma meta-analize dahil edilmiştir. İstatistik hesaplamalar yapılırken PRISMA 2020 kontrol listesi takip edilerek, RevMan ve MadCalc yazılımlarından yararlanılmıştır. Yapılan meta-analizler ile tiroit bozukluğu olan bireylerin COVID-19 seyirlerinin daha ciddi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma ile bir çok parametre kullanarak tiroit bozuklukları ve covid19 ilişkisi meta analizler ile ortaya konularak konu hakkındaki çalışmaların kanıt seviyesi artırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Millions of people were affected both by COVID-19 and thyroid diseases across the world but previous works are limited to identify the effects of COVID-19 on thyroid disorders. Thyroid holds a critical role to regulate numerous metabolic processes throughout the body, a few changes in it, may have affect on other systems on the human body. During the pandemic, thyroid disorders get increased and those disorders are usually interpreted as autoimmune mechanisms. Present meta-analyses are completed with limited parameters and just focus on a particular topic which prevents to act in a holistic approach. Our study focuses on the relation between thyroid function test measures, thyroid dysfunction, comorbidity and COVID-19 severity; also thyroid function test measures and mortality caused by COVID-19; thyroid function test measures and COVID-19 existence are observed. In total, 16 meta-analyses are completed and aim to improve the evidence level of the studies related to thyroid disorders and COVID-19 which will contribute to the medical sciences. 4260 studies were reviewed from PubMed and Science Direct search engines, and after applying the exclusion criteria, 13 studies with a sample group of 2829 individuals were included in the meta-analyses. PRISMA 2020 Checklist flows were tracked, for statistical calculation by using the RevMan and MedCalc software. All in all, thyroid dysfunction patients tend to undergo more severe COVID-19. The relation between thyroid disorders and COVID-19 was expressed with meta-analyses by using many parameters, aiming to increase the reliability level of the related studies.