Roman mekanları ve gündelik yaşam: 200 Evler toplu konut örneği
Roman housing areas and their daily life: Samsun 200 Evler housing estate instance
- Tez No: 772551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçinde bulunulan mekânlar yaşam tarzlarını etkiler, değiştirir, dönüştürür. Öte yandan yaşam tarzları da, mekânları değiştirir, yeniden biçimlendirir. Mekân-gündelik yaşam ilişkisinin en belirgin mekânlar, doğal olarak, gündelik yaşamın en yoğun yansıdığı evlerdir. Mekân-yaşam etkileşiminin en belirgin yansıması, yaşam tarzlarına uygun olmayan evlerdeki yaşamlarda gözlenebilir. Tez, yaşadıkları mekânları, kültürleri, bir başka deyişle, gündelik yaşamları en özgün gruplardan birisi olan Romanların evlerini konu edinmektedir. Tezin amacı, Romanların yaşadıkları evlerin mekânları ile gündelik hayatları arasındaki etkileşimin incelenmesidir. Tezin amacına koşut olarak, Romanların günümüzdeki yaşadıkları Samsun 200 Evler Toplu Konutu alanında araştırma yapılması hedeflenmiştir. Araştırma amacı ve hedefine koşut olarak, Romanların kökenleri, yaşadıkları mekânlar, kültürleri ve gündelik yaşamları kısaca aktarılmış, Türkiye'de yaşayan Romanlar hakkında bilgi verilmiştir. Romanların Samsun'a göç ettikleri zaman yerleştirildikleri evlerden günümüzdeki evlerine kadarki süreçten söz edilmiş; sırasıyla Teneke Mahallesi ve 200 Evler Mahallesi bahçeli evlerindeki mekânları ve yaşamları aktarılmıştır. Tezin araştırma alanı, Romanların günümüzde yaşadıkları 200 Evler Toplu Konutlarıdır. Toplu konut aşanı ve evleri mekânsal olarak detaylı bir şekilde incelenmiş, konutlarda yaşayan Romanlar ile görüşülmüştür. Elde edilen tüm bulgular yorumlanmış; Romanların önceki evleri ve yaşamları ile günümüzdeki evleri ve yaşamları karşılaştırılmış ve günümüzde yaşadıkları evlerin mekânsal özelliklerinin Romanların yaşam tarzlarına etkisi ve yaşam tarzlarının evleri üzerindeki mekânsal etkisi değerlendirilmiştir. Tez kapsamında elde edilen bulgular, tezin hipotezini desteklemektedir: Site hayatına, günümüze kadar geçen süre içerisinde alışamamışlar; eski gündelik alışkanlıklarını, kültürel değerlerini sürdürebilmek için mekânları dönüştürmüşler, yeniden biçimlendirmişlerdir. Bununla birlikte, yeni mekânları ve çevreleri, kültürel ve gündelik yaşamlarını etkilemiş, değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The living spaces which people live in them affect, change and transform the lifestyles. On the other hand, lifestyles also change and reshape spaces. The most obvious spaces of the space-daily life relationship are, naturally, the houses where daily life is most intensely reflected. The thesis deals with the places where they live, their culture, in other words, the houses of the Roman people, whose daily life is one of the most unique groups. The aim of the thesis is to examine the interaction between the living spaces of the houses where the Roman people live and their daily lives. In line with the aim of the thesis, it is aimed to conduct research in the field of Samsun 200 Evler Toplu Konutu (Samsun 200 Evler Housing Estate), where the Roman people live today. Parallel to the research purpose and target, the origins of the Roman, the places they lived, their cultures and daily lives were briefly explained, and information was given about the Roman people living in Turkey. their places and lives in their garden houses in Teneke Mahallesi and 200 Evler Mahallesi, respectively. The research area of the thesis is the 200 Houses Mass Housing, where the Roman people live today. The housing area and its houses were spatially examined in detail, and the Roman people living in the houses were interviewed. All the findings obtained were interpreted; The previous homes and lives of the Roman people were compared with their current homes and lives, and the effect of the spatial characteristics of the houses they live in today on the lifestyles of the Roman people and the spatial effect of their lifestyles on their homes were evaluated. The findings obtained within the scope of the thesis support the hypothesis of the thesis: They could not get used to the life of the site until today; they have transformed and reshaped the spaces in order to maintain their old daily habits and cultural values. However, new places and environments have affected and changed their cultural and daily lives.