Maturidi'de adalet-hikmet ilişkisi
The relationship between justice anda wisdom in Mâturîdî
  1. Tez No: 772550
  2. Yazar: NURDAULET KARNAKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde adalet ve hikmet kelimelerinin sözlük ve terim anlamları ele alındı. Bu kelimelerle yakın anlamdaş bazı kelimelerin üzerinde durulmuştur. Kelam alimlerinine göre adalet ve hikmetin hangi anlamlara geldiğini ve nasıl yorumladıklarını üzerinde duruldu. Bu kelimelerin Kur'an'da hangi manada kullanıldıklarını ve bu kelimelere verilen anlamlarını da mümkün olabildiğince aktarmaya gayret gösterdik. İkinci bölümde Adalet ve Hikmet ilişkisi ele alınmış olup, Mâtürîdî, Eş'ari ve Mütezile'ye göre adalet ve hikmet kavramlarının ilişkilerini ve bunların karşılaştırılması ve bu kavramların bir sistem üzerindeki bağlantılarını açıklamayı amaç edindik. Özellikle İmam Mâtürîdî'nin adalet ve hikmet konusundaki düşüncesinin önemini bir bütün olarak sunmaya çalıştık. Sonuç kısmında ise, Mâtürîdî'ye göre işlediğimiz bu kavramların adeta birbirinden ayrılmaz olduğunu ifade etmiş bulunduk.
Özet (Çeviri)
In the introduction and first part of our thesis, the aim of the thesis, the dictionary and term meanings of the words justice and wisdom were discussed. Some words that are closely related to these words are also emphasized. We tried to find out what justice and wisdom mean according to kalam scholars and how they interpreted them. We have tried to convey as much as possible in what sense these words are used in the Qur'an and the meanings given to these words. In the second part, the relationship between the words Justice and Wisdom has been discussed, and we aimed to explain the relations between the concepts of justice and wisdom according to Mâtürîdî, Ashari and Mu'tezile, their comparison and the connections of these concepts on a system. In particular, we tried to present the importance of Imam Mâtürîdî's thought on justice and wisdom as a whole. In the conclusion part, we have stated that, according to Mâtürîdî, the relationship between Justice and Wisdom is two inseparable terms.