Lise öğrencilerinde zaman perspektifi ile akademik erteleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between time perspective and academic delay in high school students
  1. Tez No: 772581
  2. Yazar: SUAT DALAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde zaman perspektifi ile akademik erteleme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca lise öğrencilerinde zaman perspektifi alt boyutlarının çeşitli demografik değişkenlere göre (cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü ve sosyoekonomik düzey) değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Aksaray ili genelinde lise öğrenimine devam eden 386 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmada verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”, bireylerin zaman perspektiflerini ölçmek amacı ile Zimbardo ve Boyd (1999) tarafından geliştirilen“Zaman Perspektifi Envanteri”ve öğrencilerin akademik erteleme davranışını ölçmek amacı ile Çakıcı (2003) tarafından geliştirilen“Akademik Erteleme Ölçeği”kullanılmıştır. Zaman perspektifi ile akademik erteleme arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile Pearson Momentler Korelasyon Katsayısına bakılmıştır. Ayrıca demografik değişkenler ile zaman perspektifi alt boyutları arasındaki ilişkiler Bağımsız Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) tekniği ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi ve çözümlenmesi için“SPSS 26.0”programı kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, lise öğrencilerinde geçmiş olumlu ve gelecek zaman perspektifi alt boyutları ile akademik erteleme arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Geçmiş olumsuz, şimdi hazcı ve şimdi kaderci zaman perspektifi alt boyutları ile akademik erteleme arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Geçmiş olumlu, geçmiş olumsuz, şimdi kaderci ve gelecek zaman perspektifi alt boyutlarının okul türü ve sosyoekonomik düzeye göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between time perspective and academic procrastination in high school students. In addition, it was investigated whether the sub-dimensions of time perspective in high school students changed according to various demographic variables (gender, class level, school type and socioeconomic level). The sample of the research consists of 386 high school students who continue their high school education throughout the province of Aksaray in the 2021-2022 academic year. This research was organized in accordance with the relational screening model, one of the general screening models. In order to collect data in the research:“Demographic Information Form”developed by the researcher,“Time Perspective Inventory”developed by Zimbardo and Boyd (1999) to measure the time perspectives of individuals, and“Academic Procrastination Inventory”developed by Çakıcı (2003) to measure the academic procrastination behavior of students. scale“ was used. Pearson Moments Correlation Coefficient was examined in order to determine the relationship between time perspective and academic procrastination. In addition, the relationships between demographic variables and time perspective sub-dimensions were analyzed with Independent Groups t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) technique. ”SPSS 26.0" program was used for the analysis and analysis of the data. According to the results of the research; In high school students, a significant negative relationship was found between the past positive and future time perspective sub-dimensions and academic procrastination. A positive and significant relationship was found between the past negative, now hedonistic and now fatalistic time perspective sub-dimensions and academic procrastination. It was observed that the sub-dimensions of past positive, past negative, present fatalistic and future time perspective differ according to school type and socioeconomic level.