İmplante edilebilen kardiyoverter defibrilatör takılan hastalara kanıta dayalı rehber ile verilen bakımın kabullenme, memnuniyet, özetkililik ve sonuç beklentilerine etkisi
The effect of care provided with the evidence-based guideline to patients with implantable cardioverter defibrillators on device acceptance, satisfaction, self-efficacy and outcome expectations
- Tez No: 772583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMATULLAH AKYAR, PROF. DR. KİM LİTWACK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilk defa implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör takılacak hastaların implantasyon işlemi öncesi ve sonrası hemşirelik bakım uygulamalarını içeren kanıta dayalı rehber ile verilen hemşirelik bakımının implante edilebilen kardiyoverter defibrilatörü kabullenme, hasta memnuniyeti, öz etkililik ve sonuç beklentileri düzeyine etkisini değerlendirmektir. Yarı deneysel müdahale çalışması olarak yürütülen araştırma, 16 Ağustos 2021- 17 Kasım 2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yüksek İhtisas Kalp-Damar Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Pre-op/Post-op koroner anjiyografi ünitesine ilk defa implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör takılmak üzere başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 60 hasta (30 kontrol ve 30 müdahale grubu) ile tamamlanmıştır. Araştırmanın hazırlık aşamasında, kanıta dayalı rehber adaptasyonu yapılmıştır. Adapte edilen rehber doğrultusunda bakımın klinikte uygulanması ve kanıtların kliniğe aktarılması Johns Hopkins Kanıta Dayalı Uygulama Modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması öncelikle klinikte uygulanan rutin hemşirelik bakımını alan kontrol grubu ile yapılmıştır. Müdahale grubuna araştırmacı rehberliğinde hemşireler tarafından implante edilebilen kardiyoverter defibrilatör implantasyon işlem öncesi ve sonrası dönemde kanıta dayalı rehber ile bakım verilmiştir. Araştırma verileri Hasta Tanıtım Formu, Taburculuk Formu, Florida Hasta Kabullenme Ölçeği, İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatör İKD İmplantasyonundan Sonra Öz Etkililik ve Sonuç Beklentileri Ölçeği ile taburculuktan sonra 7. ve 30. günde ve taburculukta Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of care provided with the evidence-based guideline, which includes pre-and post-implantation nursing care practices for the patients who will be implanted with implantable cardioverter defibrillator for the first time on implantable cardioverter defibrillators acceptance, patient satisfaction, self-efficacy, and outcome expectations. This quasi-experimental study, completed between 16 August 2021 and 17 November 2022 with a total of 60 patients (30 control and 30 intervention group) who admitted to the Ankara Bilkent City Hospital Cardiovascular Hospital Cardiology Clinic Pre-op/Post-op Coronary Angiography Unit, had an implantable cardioverter defibrillator implantation for the first time and met the inclusion criteria for the study. In the preparation phase of the study, an evidence-based guideline was adapted. The implantable cardioverter defibrillator care through adapted guideline, was implemented in the clinic with The Johns Hopkins Evidence-Based Practice Model. The control group who received the routine nursing care were initially included in the study. The intervention group was given evidence-based guideline based care by nurses before and after implantation under the guidance of the researcher. Data were collected with the Patient Identification Form, the Discharge Form, the Florida Patient Acceptance Scale, the Self-Efficacy and Outcome Expectations Scale after implantable cardioverter defibrillator implantation at day 7th and 30th day after discharge, and the Newcastle Nursing Satisfaction Scale at discharge.