Obezlerde tartı kaybı ile D vitamin düzeyinin değişimi
Change of vitamin D level with weight loss in obese
- Tez No: 772610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ERDAL ADAL, DOÇ. DR. HASAN ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Obezite modern çağın kronik hastalığıdır ve hasta sayısı her gün artmaktadır.Değişen beslenme alışkanlıkları ve azalmış fiziksel aktivite primer olarak sorumlu görünmektedir.D vitamini düzeyinin aktif yaşam tarzıyla ve kısmende beslenme ile ilişkisi mevcuttur.Dolayısıyla hem obezite hem 25(OH)D3 vitamin düzeyi bu ortak noktada kesişiyor görünmektedir.Obezitenin sebep olduğu metabolik komplikasyonların,yine obezlerde saptanan düşük D vitamin düzeyi tarafından gelişiminin kolaylaştırıldığı düşünülebilir.Dahası D vitamin desteği ile bu komplikasyonların oluşumunu önlemek veya en azından yavaşlatmak da mümkün olabilir.Yapılan çalışma ile obezlerde 25(OH)D3 eksikliğinin sebebine ışık tutulması amaçlanmıştır.Çalışmaya 67 obez hasta alınmış ve bu hastalara 3 aylık diyet-egzersiz önerileri verilmiştir.3 ay sonunda obez hastalar anlamlı kilo ve VKİ kaybı olanlar(Çalışma Grubu) ile anlamlı kilo ve VKİ kaybı olmayanlar(Kontrol Grubu) şeklinde iki gruba ayrılmıştır.Kilo kaybı ve VKİ azalması,dolaysıyla da yağ dokusunun azalması ile serum 25(OH)D3,insülin,HDL,LDL,kolesterol,trigliserid ve glukoz düzeylerindeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease of the modern age with increasing number of patients each day. Change in dietary habits and decreased physical activity seem like the primary responsible factors. Vitamin D levels are associated with active life style and partially with nutrition, thus obesity and 25(OH)D3 vitamin levels overlap at this point. Metabolic complications caused by obesity are thought to be facilitated by low vitamin D levels found again in obese patients. Moreover, vitamin D support may slow down or even prevent these complications. The aim of this study is to understand the reason of vitamin D insufficiency in obese patients. 67 obese patients included in the study and 3 month long diet and exercise suggestions are given to those patients. At the end of the 3 months, patients divided into two groups, ones with significant weight and BMI loss (study group) and with no significant weight and BMI loss (control group). The relationship between decreased weight and BMI, and therefore decrease in fat tissue; and serum 25(OH)D3, insulin, HDL, LDL cholesterol, triglyceride and glucose levels are investigated.