Yetişkinlerde beden imgesi esnekliği ile bilinçli farkındalık temelli öz bakım arasındaki ilişkide öz şefkat ve duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of self-compassion and emotion regulation in the relationship between body image flexibility and mindfulness-based self-care in adults
- Tez No: 772609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÇEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde beden imgesi esnekliği ile bilinçli farkındalık temelli öz bakım arasındaki ilişkide öz şefkat ve duygu düzenlemenin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 18-56 yaş arası 529'u kadın ve 200'ü erkek olmak üzere toplam 729 yetişkin birey oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Beden İmgesi Esnekliği Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Temelli Öz Bakım Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği-Kısa Formu, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, Pearson Moment Korelasyon Analizi ve Hayes (2013) tarafından geliştirilen Paralel Çoklu Değişken Analizi (PROCESS v4.1.) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre beden imgesi esnekliği, bilinçli farkındalık temelli öz bakım, öz şefkat ve duygu düzenleme arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Paralel Çoklu Değişken Analizi (PROCESS) sonuçlarına göre beden imgesi esnekliği ve bilinçli farkındalık temelli öz bakım arasındaki ilişkide öz şefkat ve duygu düzenlemenin aracı etkide olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating role of self-compassion and emotion regulation in the relationship between body image flexibility and mindfulness-based self-care in adults. The sample of the study consisted of 729 adults, which include 529 women and 200 men, between the ages of 18 and 56, living in different cities in Turkey. As data collection tools, the Body Image Flexibility Scale, Mindful Self-Care Scale, Interpersonal Emotion Regulation Scale, Self-Compassion Scale-Short and Demographic Information Form were used. In the analysis of the data, Pearson moment correlation analysis and paralell multiple mediator analysis were used. According to the findings a positive and significant relationship was found between mindfulness-based self-care, body image flexibility, self-compassion and emotion regulation. According to paralell multiple mediator analysis, it was concluded that self-compassion and emotion regulation have mediator effect on the relationship between body image flexibility and mindfulness-based self-care.