Ortaöğretim kurumları öğrencilerinde tarihselbir olayın değişim ve süreklilik bakımındanöğretimi
Teaching of historical change and continuity in thecontext of a historical event in secondary schoolstudents
- Tez No: 772611
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez araştırmasının amacı öğrencilerinin (15-16 yaş) sınıf ortamında tarih dersinde tarihsel değişim ve süreklilik kavramına yönelik yaptıkları etkinlik çalışmalarının tarihsel değişim ve süreklilik öğretimi bakımından etkisini belirlemektir. Bu araştırmanın modeli ön test ve son test kontrol gruplu deneysel desen modelidir. Çalışmada, nitel ve nicel veri toplama yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bu nedenle araştırmanın modeli karma araştırma yöntemi niteliğindedir. Tez araştırmasının çalışma grubunu kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen Çanakkale il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir ortaöğretim okulunun 9. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü ortaöğretim 9.sınıf öğrencilerinden oluşan A ve B şubeleri şansa bağlı olarak deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Araştırma grubunu deney grubunda 20-21; kontrol grubunda ise 25 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada deney grubu öğrencilerine 6 hafta boyunca tarihsel değişim ve süreklilik etkinlikleri eşliğinde yazının icadı konusu anlatılmıştır. Araştırmada öğrencilere verilen etkinlikler için toplam 40 dakika süre verilmiştir. Verilen her bir etkinlikte görsel materyal kullanmıştır. Araştırmada veriler, nicel ve nitel araştırma tekniklerine uygun olarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın deney ve kontrol grubu öğrencilerinin yazının icadı ile ilgili hazırladıkları tarihsel değişim ve süreklilik metinlerinin puanlayıcılar tarafından verilen puanları oluşturmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerine tarihsel zaman işleme, tarihsel önem ve kaynak analizi ile ilgili verilen etkinliklerde elde edilen veriler de araştırmanın nicel verilerini kapsamaktadır. Araştırmanın nitel verilerini ise öğrencilerine tarihsel empati, tarihsel değişim ve süreklilik cümlelerini kurmaya, değişimin doğası ve tipini keşfetme, değişimin süresini ve etkisini algılamaya yönelik etkinliklerde elde edilen veriler oluşturmaktadır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yanında öğrencilerin doğrudan görüşleri de yansıtılmıştır. Öğrencilerin tarihsel bağlama ilişkin olarak kronolojik ve mekânsal bağlamı bildikleri, ekonomik, politik ve sosyal kültürel bağlamı kısmen değerlendirebildikleri, tarihsel zaman şeridi işlemede özellikle Eski Çağ'a ilişkin tarihlendirmelerde başarısız oldukları, yazının icadı ile ilgili verilen tarihsel olaylara eşit düzeyde önem verdikleri, yazının icadı ile ilgili verilen görüşleri katılımlarını ifade ettikleri, bir öğrenci dışında tarihsel empati kurabildikleri, tarihsel değişim ve süreklilik cümlelerini oluşturabildikleri, değişimin doğası, hızı ve etkisi etkinliklerinde değişimin doğasını keşfetme, değişimin kısa, orta ve uzun vadeli etkilerini kısmen anlayabildikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmada öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası yazının icadı ile ilgili hazırladıkları tarihsel değişim ve süreklilik metinlerin analizinde değerlendiricilerin puanları arasındaki intrakorelasyon katsayısı yüksek güvenirliliğe sahip bulunmuştur. Uygulama öncesi tarihsel değişim ve süreklilik metin analizleri bakımından değerlendiricilerin intrakorelasyon katsayıları sırasıyla 0.88 ve 0.85 olmuştur. Uygulama sonrası deney ve kontrol gruplarında intrakorelasyon katsayıları ise sırasıyla 0.89 ve 0.85 olarak tespit edilmiştir. Uygulama öncesi deney ve kontrol grubu metin analizleriyle ilgili ortalamalar ve standart sapmalar sırasıyla 3.87±2.16 ve 2.95±1.19'dir. Uygulama öncesi deney ve kontrol grupları arasında istatistik olarak anlamlı farklılıklar bulunmamıştır (p: 0.098). Uygulama sonrası deney ve kontrol grubuna ilişkin ortalamalar ve standart sapmalar sırasıyla 10.36±3.06 ve 2.88±1.46'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to determine the effect of high school students' (15-16 age) activity studies on the concept of historical change and continuity in the classroom environment in terms of historical change and continuity teaching. The model of this research is the experimental design model with pretest and posttest control group. In the study, qualitative and quantitative data collection methods were used together. Therefore, the model of the research is mixed research method. The study group of the thesis research consisted of 9th grade students of an secondory school School affiliated to Çanakkale Provincial Directorate of National Education, which was determined by the easily accessible sampling method. In the high school where the research was carried out, the A and B branches, consisting of 9th grade students, were divided into experimental and control groups depending on chance. 20-21 in the experimental group; The control group consisted of 25 students. In the research, the invention of writing was explained to the experimental group students for 6 weeks, accompanied by historical change and continuity activities. A total of 40 minutes was given for the every of activities given to the students in the study. He used visual material in each given activity. In the study, data were collected and analyzed in accordance with quantitative and qualitative research techniques. The quantitative data of the study consisted of the scores given by the raters of the historical change and continuity texts prepared by the students in the experimental and control group about the invention of writing before and after the application. In addition, the data obtained in the activities related to historical time processing, historical significance and resource analysis for the experimental group students formed the quantitative data of the research. The students know the chronological and spatial context regarding the historical context, they can partially evaluate the economic, political and social cultural context, they are unsuccessful in processing the historical timeline, especially in the dating of antiquity, they give equal importance to the historical events given about the invention of writing, and their views on the invention of writing. It was concluded that they were able to express their participation, to empathize with history apart from a student, to form historical change and continuity sentences, to discover the nature of change in the nature, speed and impact of change activities, to partially understand the short, medium and long-term effects of change. In the study, the intra class correlation coefficient between the scores of the evaluators in the analysis of the historical change and continuity texts prepared by the students about the invention of writing before and after the application was found to have high reliability. In terms of historical change and continuity text analyzes before the application, the intra class correlation coefficients of the evaluators were 0.88 and 0.85, respectively. The mean and standard deviations of the experimental and control group text analyzes before the application were 3.87±2.16 and 2.95±1.19, respectively. There were no statistically significant differences between the experimental and control groups before the application (p: 0.098). After the application, the mean and standard deviations of the experimental and control groups were 10.36±3.06 and 2.88±1.46, respectively.