İntraoperatif sinir monitörizasyonu kullanılan vakalarda evreli tiroidektominin gerekliliği ve güvenilirliği
The requirementand reliability of staged thyroidectomy in cases using intraoperative nerve monitoring
- Tez No: 772618
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HACİYANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç : Tiroid cerrahisinin en önemli komplikasyonlarından olan bilateral vokal kord paralizisi (BVKP), akut solunum yolu obstrüksiyonuna ve acil müdahale gerektiren (trakeostomi) bir duruma yol açabilmektedir. Aralıklı intraoperatif sinir monitörizasyonu (A-İONM) kullanılan bilateral total tiroidektomilerde ilk tarafta sinyal kaybı izlendiğinde ameliyat stratejisi evreli tiroidektomi olarak değiştirilebilir. Bu çalışmada evreli tiroidektominin, hastaları BVKP ve trakeostomiden korumadaki güvenilirliği ve gerekliliğini ortaya koymak amaçlandı. Materyal ve Metod: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Haziran 2013 ile Kasım 2022 tarihleri arasında A-İONM kullanılan, ilk tarafta sinyal kaybı saptanması sonrasında evreli tiroidektomiye bırakılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Total tiroidektomi planlanarak vakaya alınan, ilk taraf rezeksiyonu sırasında sinyal kaybı saptanan ve evreli tiroidektomi kararı alınarak operasyonu sonlandırılan 41 hasta çalışmamıza dahil edildi. Ameliyat esnasında saptanan sinyal kaybının rekürren laringeal sinir hasarı ile postoperatif vokal kord paralizisi arasındaki korelasyonu, vokal kord paralizisi düzelme süreleri, tamamlayıcı tiroidektomi için ortalama beklenilen süre incelendi. A-İONM kullanılan ve kullanılmayan grup, BVKP ve trakeostomi ihtiyacı açısından değerlendirildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 for Windows programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 41 hastanın 22 (%53,7) 'si kadındı. Hastaların yaş ortalaması 55,8±13,05 olarak saptandı. A-İONM kullanılarak bilateral total tiroidektomi planlanan 922 hastada, risk altındaki sinir n=1803 olarak saptandı (41 hasta (%4,4) evreli tiroidektomiye bırakıldı). Sinyal kaybı izlenen 51 hastanın, 46'sında unilateral, 1'inde bilateral olmak üzere, 48 vokal kord paralizisi izlendi. Risk altındaki sinir bazında geçici vokal kord paralizi oranı %2,1 , kalıcı vokal kord paralizi oranı %0,55 olarak saptandı. Traksiyon kaynaklı hasar gören 32 hastanın 31'inde ve termal hasar gören 1 hastada geçici vokal kord paralizisi gelişirken, kesi kaynaklı hasar gören 4 hastanın 4'ünde kalıcı vokal kord paralizisi geliştiği görüldü. Geçici vokal kord paralizilerinde iyileşme süresinin 62,23±49,68 gün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Bilateral vocal cord paralysis (VCP) which is one of the most significant complications of thyroid surgery, can cause acute respiratory path obstruction and emergency medical intervention (tracheostomy). In bilateral total thyroidectomy surgeries using intermittent intraoperative nerve monitorization; when a signal loss is observed on the first side, the operation strategy can be altered as staged thyroidectomy. In this study, we aimed to show the necessity and reliability of staged thyroidectomy in preventing patients from bilateral VCP and tracheostomy. Material and Method: In this study, patients who underwent I-IONM and were left for staged thyroidectomy after the signal loss on the first side was detected, between June 2013 and November 2022 in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic were retrospectively analyzed. Total of 41 patients who initially scheduled for total thyroidectomy, but during the resection of the first side who observed signal loss then switched to staged thyroidectomy. The correlation between the signal loss observed during the surgery and RLN injury and postoperative vocal cord paralysis was examined. The subgroups of patients that used and not used I-IONM were analyzed in matters of bilateral vocal cord paralysis and the need for tracheostomy. SPSS 22.0 for Windows program was used for statistical analysis and data. Results: A total of 41 patients were included in this study. Of the 41 patients, 22(53.7%) were female. The mean age of the patients was 55,8±13,05. In 922 patients that underwent surgery with planned thyroidectomy, the nerve at risk was calculated as n=1803 (41 patients (4.4%) were left for staged thyroidectomy). Of the 51 patients with signal loss, 46 with unilateral, 1 with bilateral, and 48 with vocal cord paralysis were monitored. In terms of nerve under risk; the ratio of temporary vocal paralysis was determined 2.1%, and permanent vocal cord paralysis was determined 0.55%. While 31 out of 32 patients were injured cause of the traction and 1 patient who was thermally injured developed temporary vocal cord paralysis; 4 out of 4 patients that were injured from transection developed permanent vocal cord paralysis. The recovery time of temporary vocal cord paralysis was determined as 62,23±49,68 days.