İstanbul Finans Merkezi projesi'nin Türkiye'de İslami finansa katkısı
Contribution of Istanbul Financial Center project to Islamic finance in Turkey
- Tez No: 772636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSARİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Finans merkezleri fon arz ve talebinin oluştuğu günümüzdeki en gelişmiş merkezlerdir. Bununla birlikte finans merkezi olmak için bazı gerekli nitelikler olduğu da tespit edilmiştir. Nitelikli işgücü, ekonomik istikrar, fiziksel altyapı ve hukuk sistemi bu gerekli niteliklerden bazılarıdır. Bu çalışmada İstanbul'un bir finans merkezi olmak için gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığı araştırılmıştır. Bunun için literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Finans merkezi kavramından sonra İslami finans kavramına değinilmiş, tarihçesi, gelişimi ve ülkemizdeki gelişim aşamaları aktarılmıştır. İstanbul'un bir finans merkezi olduktan sonra aynı zamanda bir İslami finans merkezi olup olamayacağı konusu da açıklanmıştır. İslami finansın portföy büyüklüğü olarak en gelişmiş merkezi olan Londra Finans Merkezi ile birlikte gelişmekte olan Malezya ve Astana ile ilgili de bilgi verilmiştir. İstanbul Finans Merkezi'nin küresel ölçekteki finans merkezleri ile rekabet edebilmesi için yasal altyapı çalışmalarının yapılması gerekliliği tespit edilmiştir. Finans merkezi kavramının sadece bir bina ya da tesis yapmakla sınırlı olmadığı, siyasi, hukuki, sosyal ve kültürel birçok alanda reformlar ve gelişmeler ışığında ancak bir finans merkezi statüsü kazanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial centers are the centers where the most developed fund supply and demand is experienced today. However, it has been determined that there are some necessary qualifications to become a financial center. Qualified workforce, economic stability, physical infrastructure and legal system are some of these necessary qualities. In this study, it was determined whether Istanbul has the necessary qualifications to become a financial center. For this, the literature review method was used. After the concept of financial center, the concept of Islamic finance is mentioned, and its history, development and development stages in our country are also explained. It is also explained whether Istanbul can become an Islamic financial center after it becomes a financial center. In addition to the London Finance Center, the most developed center of Islamic finance in terms of portfolio size, information was also given about developing Malaysia and Astana. It has been determined that legal infrastructure works must be carried out in order for Istanbul Financial Center to compete with global financial centers. It has been understood that the concept of financial center is not limited to building a building or facility, but can only gain the status of a financial center in the light of reforms and developments in many political, legal, social and cultural fields.